Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Красота»Лице и Тяло»Правилната грижа за суха кожа

Правилната грижа за суха кожа

суха кожа

Кожата е най-големият орган на тялото ни и поради това е една от най-важните му части. Тя изпълнява защитна функция и обхваща цялото тяло. Здравата кожа изглежда добре, освен че изпълнява ролята си на щит за тялото. Когато тя стане суха обаче, вече изглежда груба и създава усещане, че е силно опъната. Освен това се зачервява, лющи се и сърби. Причините за суха кожа са различни и разбирането им ще помогне да се открие подходящото решение.

Дефиниране на понятието суха кожа

Сухата кожа се появява, когато повърхностният липиден слой се засяга от външни климатични или други фактори като студеното време, твърдата вода, агресивната козметика и други. Липсата на влага причинява напукване и дразнене по кожата. Смята се, че сухата кожа не е заболяване, а козметичен проблем, който може успешно да се поддържа с правилна грижа.

В кожния слой водата се движи от дермата към повърхността, като овлажнява отделните слоеве на епидермиса, стигайки до роговия слой. Епидермисът и покриващият го себум се явяват бариерата, която задържа водата в кожата. Това овлажнява епидермиса отвътре. Задържането на водата в тялото е благоприятно за овлажнаване и на вътрешните органи. Задържането на водата в тялото е основна защитна функция на кожата.

Доколко тази функция е ефективна, зависи от водно-липидния баланс в кожата, което значи от степента на хидратация и омазняване. Кожата трябва да получава хигроскопични вещества, които ограничават загубата на вода.

Причини за суха кожа

Изсушаването на кожата може да се случи абсолютно на всеки. Това е проблем даже на хора с мазна кожа. Причините за него са най-общо следните:

- Възраст - основна причина, поради която кожата губи влажността си.

- Използване на различни процедури - например след процедури с киселини или след използване на козметика, на базата на ретинол.

- Външни фактори, които увреждат липидния слой на епидермиса, като слънчевата радиация, студения или горещия въздух, мразовития вятър, продължителния престой в климатизирани помещения.

- Неправилна грижа - неподходяща козметика, прекомерно почистване, недобро овлажняване.

- Прием на определени лекарства, особено за регулиране на кръвното налягане.

- Наличие на някои заболявания, основно диабет и болести на щитовидната жлеза.

Разлики между суха и дехидратирана кожа

Сухата и дехидратирана кожа често имат подобни признаци и усещания. Основно това са усещането за опъване и грапавина сърбежите по кожата и нейното лющене. Кожата е по-чувствителна към неблагоприятните въздействия на външната среда. Въпреки тези прилики, сухата и дехидратираната кожа имат различни изисквания и нужди по отношение на грижата, полагана за тях.

Сухата кожа е един от основните типове кожа. Поради ниското производство на себум, тя не е достатъчно гъвкава, раздразненията са чести и се изсушава бързо. Освен това старее бързо. Суха може да бъде кожата по цялото тяло, не само по лицето се засяга.

грижа за суха кожа

Дехидратацията е състояние на кожата. Това е проблем, който всички може да изпитат, дори при комбинирана към мазна кожа.

Дехидратацията на кожата може да бъде временно или продължително явление. Основната причина за дехидратация на кожата е нейното недостатъчно овлажняване. Може също да е резултат от неадекватна или прекалено агресивна козметика, лоша диета и други причини.

При мазната кожа дехидратацията може да бъде резултат от повишеното производство на себум и на лезии, получени от акне.

Цялостното овлажняване отвън и отвътре трябва да помогне за ефективно премахване на проблема с дехидратацията на кожата.

Основни правила при грижа за суха кожа

Сухата кожа има нужда да бъде хидратирана, както и омазнена, но без да се прекалява. Използва се козметика за целта, но изискванията към нея са по-строги, тя трябва да отговаря на изискванията на сухата кожа.

1. Почистване на суха кожа

Сухата кожа се нуждае от кремове, млека и масла за почистване. Те са подходящи, защото не оставят кожата опъната и не предизвикват дразнения, дори когато се отмият с вода. Леката консистенция премахва замърсяванията, не изсушава кожата и не оставя мазно усещане.

2. Тонизиране

Важно за грижата за сухата кожа е изискването за леко кисела среда. Когато себумът не достига, киселинната среда е единствената защита на кожата срещу микроби. Затова след всяко измиване трябва да се използват нежни тоници, несъдържащи алкохол, който изсушава кожата, а освен това тези средства трябва да бъдат с леко кисело рН.

3. Овлажняване и омазняване на суха кожа

Обикновено се използват хидратиращи и омазняващи кремове само сутрин и вечер. При сухата кожа обаче често се налага допълнително нанасяне през деня. В такъв случай използването на кремове през деня не е грешка в грижата при условие че кожата е почистена от замърсявания, себум и грим. Важна е също слънцезащитата, тъй като ултравиолетовите лъчи също оказват негативно влияние върху хидратацията на кожата.

В случай на много суха кожа най-добре е веднага след почистване да се използва хидратиращ серум и едва след това богат хидратиращ или подхранващ крем.

4. Съзнателно елиминиране на причините, изсушаващи кожата

Когато сухата кожа е личен проблем, всеки интуитивно знае от какво се нуждае тя. Екстремните температури, хлорираната вода не са опция за грижа, защото усещането за дразнене по кожата, опъване и лющене се появява веднага. Обикновените измиващи гелове, които са доста агресивни стягат кожата и затова се избягват по подразбиране, ексфолиантите на гранулите също.

Какво да се избягва при грижата за суха кожа

- козметиката на основа на алкохол;

как да се грижим за суха кожа

- обикновените сапуни;

- големи количества пудра, по-подходяща е кремообразната основа за лице;

- някои фактори на околната среда: UV радиацията, замърсеният въздух, екстремните температури;

- цигареният дим;

- отоплението и климатизацията с уреди, изсушаващи въздуха.

Домашна грижа за суха кожа

Овлажняването на кожата може да се постигне по много начини, независимо от причите, които са предизвикали състоянието. Трябва да се познават познават съставките, които повишават нивото на хидратация на кожата. Ето кои са те:

- Овлажнители - те привличат влагата в кожата. Към тях се включват глицеринът, сорбитолът, хиалуроновата киселина, лецитинът.

- Оклузии - помагат да се запечата влагата в кожата. Такива са вазелинът, силиконът, ланолинът и различните видове масла.

- Емолиенти - в състава им са маслото, водата и емулгаторите, които ги държат сплотени. Те са по-леки и по-лесни за нанасяне от вазелина или маслата.

Правилото е, че колкото по-плътен и мазен е продуктът, толкова по-ефикасно действа. Вазелинът и неговите алтернативни продукти от растителен произход са не само най-ефективни, но и най-бюджетни. Тъй като не съдържат вода, най-добре е да се използват, докато кожата е още мокра след баня, за да се запази влагата.

Има много домашно приготвени препарати, които също са ефективни. Сред тях подходящи са тези от слънчогледово масло, кокосово масло, овесени ядки и мед. Изборът се прави според това дали кожата се чувства добре с избраното средство.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest