Мехурите в устата представляват изменение на лигавицата на устната кухина, наподобяваща балончета. Те засягат устната кухина, включително вътрешната част на устните, венците, небцето и езика. Могат да бъдат малки или големи, бели или жълти, и са често заобиколени с червенина (възпаление).
Причини за мехурите в устата
Ето някои от основните причини за мехурите в устата:
Травма или травматични увреждания
Мехурите в устата могат да се появят след удар, счупване или нараняване на устата с остър предмет, четка за зъби или други инструменти.
Мехури в устата заради афти
Заради афти в устата се появяват мехурчета, които се възпалват и причиняват болка. Прецизната причина за тяхното появяване не е напълно ясна, но се смята, че имунната система може да играе роля в тяхното развитие. Стрес, хранителни дефицити и други фактори могат също да допринесат.
Инфекциите и вирусите причиняват мехури в устата
Вируси като херпес симплекс и заразяване с варицела могат да предизвикат поява на мехурчета в устата. Те са болезнени и се появяват вътре в устата.
Мехури в устата заради алергии или раздразнения
Някои храни, зъбни пасти, балсами за устни и други продукти могат да предизвикат алергични реакции или раздразнения, които водят до мехурчета.
Хранителните дефицити водят до мехури в устата
Липсата на определени витамини и минерали, като B-витамини, фолиева киселина и желязо, може да допринесе за появата на мехурчета в устата.
Лечение на мехурите в устата
За лечение на мехурите в устата може да се предприемат следните стъпки:
Симптоматично лечение на болката
Употребата на болкоуспокояващ гел или спрей, съдържащ лидокаин или бензокаин, може да помогне да се облекчи болката по време на ядене и говорене.
Промени в диетата
Избягвайте храни и напитки, които могат да дразнят устната кухина като чипсове, ядки, бисквити, както и солени, кисели и лютиви храни. Избягвайте обилно подправени хранителни продукти.
Увеличаване на хидратацията
Пийте достатъчно вода, за да поддържате устната слизеста обвивка хидратирана.
Лечение на мехури в устата с медикаменти
За по-сериозни случаи лекар може да препише гелове за орално приложение, кремове или орални душове, съдържащи стероиди или други активни съставки, които помагат за бързо възстановяване.
Спазване на добра орална хигиена при мехури в устата
Редовното миене на зъбите и изплакване на устната кухина може да помогне за предотвратяване на инфекции и раздразнения.
Ако мехурите в устата не се подобрят или се влошат, важно е да се консултирате с лекар или стоматолог за професионална консултация и лечение.
Вижте още:
- Лечение на афти;