Ezine.bg»Статии»Любопитно»Психология»Какво е емоционално люлеене и как да го избегнем

Какво е емоционално люлеене и как да го избегнем

Какво е емоционално люлеене и как да го избегнем

Емоционалният свят на всеки човек е строго определен и зависи от неговата душевност. Понякога обаче са налице емоционални състояния, които затварят човека в кръговрат от промени и дисбаланс.

Емоционалното люлеене е състояние, което описва вътрешните колебания и промени в емоционалното състояние на човека. То се проявява чрез вълни от различни емоции, които могат да се променят внезапно и да варират от една крайност към друга.

Какво представлява емоционалното люлеене

Емоционалното люлеене означава дисбаланс – колебание на емоционалното състояние, което минава през различни епизоди. Те обикновено се редуват между етапи на радост и етапи на меланхолия.

Еуфория

През този етап на емоционалното люлеене се появява интензивно чувство на щастие и радост, където емоциите са възвишени и позитивни. Индивидът е изпълнен с позитивни емоции, които го карат да се чувства щастлив и удовлетворен.

Тъга и меланхолия

След етапите на радост емоционалното люлеене продължава с периоди на намалено настроение, печал и меланхолия, когато емоциите са по-притъпени и отрицателни. Тогава индивидът се затваря в себе си и може да изпадне в дълбока депресия.

От какво се причинява емоционалното люлеене?

Емоционално люлеене

Стрес

Емоционалното люлеене често може да бъде реакция на стресови ситуации или напрежение в живота на човека. Когато се появи конфликт или се преживее вид загуба, индивидът отключва стреса в себе си, което му повлиява на емоционално ниво.

Хормонални промени

Хормоналните изменения могат да бъдат основен фактор за появата на емоционален дисбаланс. При жените е възможно това да се случи по време на менструация или бременност. Хормоналните промени при мъжете също могат да допринесат за емоционалните колебания.

Психологически фактори

Различните лични или физиологични проблеми като недостатъчен сън, лошо хранене или липса на физическа активност могат също да играят роля в емоционалното люлеене.

Как да избегнем емоционалното люлеене

Емоции и самоконтрол

Самопризнание

Познаването на собствените емоции и признаването на факта, че емоциите се променят, може да помогне в управлението на тези промени. Първо е важно самите ние да осъзнаем, че имаме проблем, за да си помогнем да го разрешим ефективно.

Самоконтрол

Самоконтролът е най-важното средство за балансиране на „емоционалната люлка“, върху която сме се настанили. Бурята от емоции и преживявания може да се отрази негативно на нашия живот и мироглед, затова е необходимо да намерим баланс.

За тази цел е необходимо да открием мир – опорна точка, която да ни върне спокойствието и емоционалната стабилност. Това може да се осъществи чрез упражняване на техники за релаксация, медитация, физическа активност и изразяване на емоциите през говорене или писане.

Споделяне с близките хора

Комуникацията е ключът към преодоляване на това психологическо състояние. Емоционалното люлеене може да затрудни връзката ни с близките. Те трудно могат да разберат внезапната смяна на настроения, мисли и чувства. Споделянето обаче може да помогне за изграждането на взаимно разбирателство и приемане.

Психологическа помощ

В случай на сериозни или продължителни емоционални трудности търсенето на помощ от психолог или терапевт може да бъде полезно за управлението на емоционалните състояния.

Вижте и: най-важните съвети на психолози за емоционално здраве

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest