Въздържането от прием на въглехидрати в храненето при диабет е важна част от поддръжката на организма. Замяната на захарта с различен тип подсладители, осигуряващи сладостта, нужна на тялото без допълнителни калории, е възможност, която все още предизвиква спорове, но доказва ефективността си.
Натуралните подсладители предизвикват най-голям интерес и се ползват с най-голямо доверие, но има и други опции. Ето кои са популярните вещества, осигуряващи сладост в условията на болестта диабет и нейните изисквания. Представяме ви най-добрите подсладители за диабетици:
Стевията е подходящ подсладител при диабет
Това е естествен подсладител за диабетици, който се извлича от едноименно растение, отглеждано в Южна Америка. В листата му има сладки съединения, известни като стевиозид и ребаудиозид. Те са стотици пъти по-сладки от обикновената захар. Благодарение на тях стевията е природна алтернатива с нула калории. Тя не само не вдига нивата на кръвната захар, но и ги понижава при хората с диабет.
Стевията има и други ползи като подсладител за диабетици - понижава кръвното налягане, намалява възпаленията и подпомага загубата на тегло. Тъй като е устойчива на топлина, може да се използва в приготвянето на различни печива, предимно с ядкови брашна.
Еритритолът е подходящ за диабетици
Този подходящ при диабет подсладител принадлежи към групата на захарните алкохоли и се среща и в някои плодове като ябълките, крушите, царевицата. Съдържа съвсем малко калории, не повишава нивата на кръвна захар, инсулин, холестерол и триглицериди.
Този подсладител има и друго предимство - действа като антиоксидант и подобрява функцията на кръвоносните съдове на хора с диабет тип 2.
Ксилитолът е разрешен при диабет
Ксилитолът също е от вида захарни алкохоли, има го в незначителни количества в плодовете и зеленчуците и затова се смята за естествен подсладител. Той е полезен за зъбите, грижи се за тяхното здраве, ефикасен е и при ушни инфекции. Затова се прилага често в дъвките, някои бонбони и други продукти за грижа за здравето на устната кухина. Подходящ е и се прилага в сладките храни за диабетици, както и в десертите при кето хранене.
Кокосова захар при диабет
Кокосовата захар се извлича от сока на кокосовата палма. В нея също се съдържат антиоксиданти, както и нутриенти като калция, калия, желязото и цинка. Този продукт има по-нисък гликемичен индекс от захарта заради съдържанието на инулин - това са разтворими фибри, забавящи храносмилането и увеличаващи чувството за ситост, тъй като хранят здравите бактерии в червата. Все пак подслаждането на десертите с кокосова захар при диабет трябва да става с мярка и да не се прекалява с подсладителя.