Соевият сос е хранителен продукт с изискан вкус и аромат, които му определят място сред предпочитаните кулинарни специалитети. Заради състава на продукта е спорен въпросът за ползите и вредите от него.
Как се прави соев сос?
Тази вид сос се приготвя от ферментирала соя и от пшеница и е получен за първи път в Китай преди хиляда години. Днес е сред най-известните продукти от соя. Количествата соя, пшеница и ферментиращ продукт определят хранителната стойност на соевия сос.
Соя, сол, пшеница и вода са основни и единствени съставки в този сос. Соята и пшеницата ферментират под въздействие на ферментиращата плесен като по време на ферментацията ензимите от бактерията действат като протеини върху соята е пшеницата и постепенно ги разграждат до аминокиселини. Нишестетата се превръщат в прости захари, а след това във ферментирала млечна киселина и алкохол.
След това се освобождава течността, пастьоризира се и се бутилира.
Хранителна стойност на соевия сос
В една супена лъжица соев сос се съдържат:
- 8 калории
- 1 грам въглехидрати
- 1 грам протеини
- 902 милиграма натрий
- Без мазнини
Очевидно соевият сос не е източник на полезни вещества, въпреки многото протеини и въглехидрати в него. Съдържанието на соевия сос има както полезни, така и вредни страни.
Ползи за здравето от соевия сос
Сред ползите на соевия сос трябва да се посочат микро- и макро елементите, витамините и аминокиселините в състава, подпомагащи борбата срещу преждевременното стареене и борбата с рак.
Консумацията на соев сос има положителен ефект върху стените на кръвоносните съдове и оттам за профилактика на сърдечно-съдовата система. Той може да профилактика нервно-дегенеративни заболявания като Паркинсон и влияе благоприятно на умствената дейност.
Друго положително влияние е върху храносмилането, тъй като повишава секрецията на стомашни сокове.
Процесът на ферментация създава по естествен начин пробиотици, които се грижат за чревната флора. Съдържащите се антиоксиданти имат безспорен здравословен ефект.
Вреди и противопоказания за използване на соев сос
Засилената употреба на този сос води до уролитиаза, тоест натрупване на камъни в бъбреците, както и на хипертония. Ако е с ниско качество, продуктът съдържа токсини, соли на тежки метали и фито естрогени с вредно влияние върху репродуктивните функции.
Тъй като основа на соса е натрият, той има вредно влияние при хипертония и изобщо сърдечно-съдови проблеми.
Соевият сос трябва да се ползва само като добавка към някои ястия, а не с храната всекидневно. И да се избягва при алергия към соевите продукти.