Ряпата е спорно харесвана като зеленчук заради по-острия си вкус, но независимо от това дали е бяла, червена или черна, тя е полезна за организма. Доказано е, че ряпата стимулира жлъчката, а сиропът за кашлица от ряпа е много ефикасен. Ежедневният стрес също може успешно да бъде преборен с ряпа, както и всякакви депресивни състояния.
Полезните свойства на ряпата са многобройни и се дължат на нейния отличен състав и хранителни стойности.
Хранителен състав на ряпата
В 100 грама от бялата ряпа се съдържат:
- 28 калории
- 6 грама въглехидрати
- 2 грама фибри
- 0.2 грама мазнини
- 1 грам белтъчини
- 28 процента от дневната доза витамин С
- 9 процента от дневната доза мед
- 7 процента от дневната доза манган
- 7 процента от дневната доза калий
В листата на ряпата, които също се използват, а не само грудката, се съдържат големи количества от витамините К, А и С.
Варената ряпа дава на тялото и отлични дози лутеин с мощни противовъзпалителни свойства, както и предпазващи по отношение дегенерацията на очите.
Ползи от ряпата за тялото
Ряпа за имунитета
Ряпата засилва имунната система, особено по време на грипния сезон. Подобрява и работата на сърцето и кръвоносните съдове.
Ряпата лекува болни места в тялото
Варената ряпа, като компрес е много добро средство за лечение на болки по тялото. При плеврит се препоръчва за компрес на гърдите. Настърганата ряпа е ефикасен компрес при кашлица в народната медицина.
Витаминозна бомба със сок от ряпа
Сокът от ряпата нормализира работата на нервната система. В комбинация с прясно мляко черната ряпа лекува както кашлицата, така и спадане на гласа след прекарана инфекция.
Лековити възможности на ряпата
Сред най-важните лечебни свойства на ряпата са противовъзпалителните, антисептичните и диуретичните свойства на зеленчука. Той е не само надеждна бариера срещу инфекциите, но може и да лекува вече налични такива.
Ряпата съдържа полезни вещества
Репичките съдържат отлични дози от важния за тялото витамин С с много ползи за имунитета, храносмилането, здравето на кръвоносните съдове и още много разнопосочни възможности. Линоленовата и линоловата киселина, витамините и минералите, органичните киселини, флавоноидите, протеините, стеролите и въглехидратите оформят профила на тази полезна грудка.
Кой не бива да яде ряпа?
Полезният зеленчук е желан на трапезата, но не всички могат да си го позволят. При някои заболявания ряпата е противопоказна.
- Не само грудката, но и листата могат да се консумират, но в по-големи количества те водят до по-бързо съсирване на кръвта. Това може да бъде опасно при употребата на антисъсирващи медикаменти.
- При бъбречни заболявания може да се получи натрупване на калий в тялото, а ряпата влошава подобно състояние
- При проблеми с храносмилателния тракт ряпата вреди, защото също влошава състоянието
- Лютивите съставки не са полезни за децата и бременните жени, както и за чувствителен стомах