Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Лечение на депресия - какво наистина помага

Лечение на депресия - какво наистина помага

Лечение на депресия - какво наистина помага

Депресията не е просто временно понижаване на настроението. Тя не е и просто поредица от няколко дни, в които се чувстваме потиснати.

Депресията е много по-сериозно състояние, което изисква лечение и промени. Защото в противен случай може да превърне живота ни в ад. И дори да го постави в опасност, ако се появят суицидни мисли (мисли за самоубийство).

Депресията – бичът на съвременния свят

Понякога депресията е толкова голяма, че човек губи желание за живот. Той не усеща радост от нищо – нито от успехите си, нито от децата си, нито от парите, които притежава. Обгръща го апатия или пълно отчаяние. Не го радват дори дейности, които преди това са го зареждали с енергия и са били наистина радостни за него. Депресията може да те накара да не желаеш да станеш от леглото и да не намираш никакъв смисъл да правиш каквото и да било. Може да лежиш с часове, да се чувстваш изтощен и без сили. Да имаш усещането, че едва дишаш. И на физическо, и на психическо ниво симптомите на депресията са толкова тежки, че човек се чувства изгубен в безнадеждност и празнота.

За съжаление почти всеки втори днес страда от депресия в някаква степен. Обхванати от това психично разстройство са хора в различна възраст, като е тревожна статистиката за това, че голяма част от младежите имат симптоми. За съжаление, дори леките форми на депресивните състояния могат да променят към много негативно живота на човек, а тежките просто са способни за го блокират. Затова борбата с депресията, навременната диагноза и успешното справяне с нея са едно от предизвикателствата пред психолози и психиатри в съвременния свят.

Най-голямата опасност за страдащите от депресия е рискът от суицид (самоубийствени действия). При наличието на такива е задължително да се предприеме по-сериозно лечение и наблюдение.

Защо страдаме от депресия

Лечение на депресия

Науката няма категорично обяснение за появата на депресия при определени индивиди, но генерално са изяснени някои фактори за отключването на депресивни състояния. Обяснението е вързано дисбаланс в биохимията на организма. В основата на депресията стои намаления синтез на серотонин – това е т.нар. хормон на щастието, който се отделя от човешкия мозък и създава усещането за радост и щастие. При определени хора нивата на серотонин драстично намаляват поради различни причини, като резултатът е депресия и депресивни мисли.

Възможни са следните причини за подобен дисбаланс:

- Продължителен всекидневен стрес или живот, изпълнен с неуспехи и нещастия. Ако сте имали подобен продължителен и интензивен откъм негативни преживявания период, много е възможно нивото на серотонин при вас да намалее трайно, което да доведе до депресия;

- Недостиг на определени вещества в организма. Тук точният механизъм не е съвсем ясен, но се счита, че при бедна диета и недостиг на слънчеви лъчи може да се получат дефицити, които да предизвикат депресия. Най-тясно свързани с това са липсата на витамин D, който се синтезира в тялото след контакт на слънчевите лъчи с кожата. Едновременно с това е много тясна е връзката на депресията и с нивата на витамините от В група, минералите магнезий и цинк, мастните киселини омега-3, омега-6 и омега-9 (и съотношението между тях), както и някои други елементи;

- Хранителни дефицити и неусвояване на хранителни вещества при смущения на храносмилането.

В голяма част от случаите обаче за появата на депресия има други причини, които са от психологическо или психиатрично естество. Например при преживяна тежка психологическа травма в детството или в по-късен етап от живота, при проблеми в семейството (насилие, употреба на алкохол, изневери и др.), при наличието на друг психически проблем като тревожност, обсесивно-компулсивно разстройство, при шизофренно разстройство и много други. Също при физически проблеми депресията може да е вторичен резултат – при мозъчни увреждания, при наличие на тежка медицинска диагноза и др. В старческа възраст също се развива депресия, която се дължи на осъзнаването на края на живота, на загуба на съпруг или съпруга, на увреждане на функции и т.н.

За справянето с депресията са важни два основни „пътя“ на действие – приемането на средства за лечение и предприемането на промяна в живота.

Промяна в начина на живот

Лечение на депресия - какво наистина помага

Понякога промяната в начина на живот може да е напълно достатъчна, за да изчезне депресията и нейните симптоми. Това е ефективно тогава, когато депресивните оплаквания и усещания са резултат именно от начина и средата на живот. Например:

– Развод с човек, който е бил в основата на депресията;

- Промяна на мястото на живеене – нов квартал, нов град или село, нова държава;

- Промяна на местоработата;

- Смяна на средата на общуване;

- Създаване на ново приятелство или приятелства;

- Създаване на нова интимна връзка;

- Ново хоби или занимание – танци, планинарство, рисуване, градинарство и др.;

- Редовни занимания със спорт и физическа дейност;

- Обучение, образование, промяна на работата, която вършим;

- Нов дом или промени в дома, ремонт, подобрения на условията;

- Промяна в навиците – особено относно режима на спане и активност;

- Преодоляване на зависимости.

Това са най-честите промени, които може да се направят за преодоляване на депресия. Особено ефективни са при леки и средни депресии.

В някои случаи обаче това съвсем не е достатъчно. Най-малкото защото при по-тежките депресии човек не е способен да прави промени – просто не намира сили и енергия, както и смелост за това. В такива моменти е просто задължително да се окаже подкрепа с психотерапия, с хранителна добавка или медикамент за лечение на депресия – т.нар. антидепресанти. А на по-късен етап може да се комбинират посещенията при психотерапевт с хапчета и промяна в начина на живот.

Посещение при психолог или психотерапевт

Лечение на депресия - какво наистина помага

Това са двама специалисти, които могат да помогнат при депресия много. Първият оказва психологическа подкрепа и консултация, без да прилага конкретна психотерапия. Докато психотерапевтът може да прилага и психотерапия чрез различни методи. Тук не става дума за лечение с медикаменти, а за лечение на психологическо ниво. С тяхна помощ може да се открият и анализират причините за депресията, да се установят факторите, които я провокират и възможностите за промяна в живота. Психологът и психотерапевтът може да подкрепят човека с депресия да направи тези промени и така трудните първи стъпки в започването на нов етап от живота. Също хората с депресия получават съвети и обучение как да преодоляват тежки мисли и състояния, как да се справят с негативни емоции, как да подобрят общуването с другите.

Някои терапевтични методи работят за промяна на поведение и възприемане на околния свят и в определени случаи на депресия такива подходи са много ефективни.

Билки, хранителни добавки, медикаменти при депресия

В зависимост от степента на депресията може да се предпишат билки или билкови комбинации, хранителни добавки или специални лекарства за лечение на депресия. Хомеопатията е друг начин за лечение, който няма странични ефекти и също има добри ефекти. Какви точно билки са подходящи за конкретния случай – това трябва да определи задължително лечител, натуропат или друго компетентно лице. Една от най-известните билки е жълтият кантарион, но има и редица други природни средства, които може да са полезни.

Хранителните добавки срещу депресия включват природни средства, минерали, витамини, аминокиселини и още съставки с антидепресивно действие. Те също трябва да бъдат предписани от специалист.

Специализираните медикаменти срещу депресия се назначават от психиатър (понякога и от невролог). При тях е важен видът, дозировката и продължителността на лечението. Понякога адаптацията е по-трудна, но пък лечебният ефект е дълготраен и много добър. Възможно е обаче да се наложи по-строг контрол над лечението в началото. Основното действие на тези медикаменти е да стимулира синтез на серотонин, което създава усещане за щастие и радост у човека.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest