Ezine.bg»Статии»Семейство»Бременност и Раждане»Бременност след 40: какво трябва да знаем

Бременност след 40: какво трябва да знаем

EvgeniaEvgenia
Новак
2422
Бременност след 40: какво трябва да знаем
Комплект за готвене от 9 части
Качество без компромис:
Комплект за готвене от 9 части
193.84 лв.

Както на всеки етап от живота, решението да се опита да се забременее след 40 години е лично решение, което има свой собствен набор от предимства и недостатъци.

Например бъдещите родители може да се чувстват по-готови и финансово сигурни, но в същото време шансовете за спонтанен аборт, гестационен диабет, раждане на бебе с ниско тегло, преждевременно раждане и други усложнения при бременните се увеличават.

Проучвания сочат, че децата, родени от по-възрастни майки, могат да бъдат изложени на леко повишен риск от диабет тип 1. Доказано е, че около една на десет жени зачеват естествено след 40 години. Жените над 40 години, имат около 5% шанс да забременеят във всеки един цикъл на овулация.

От друга страна, въпреки че мъжете са физически способни да имат деца в 60-те и дори в 70-те години, качеството на спермата се влошава с възрастта. Сперматозоидите на по-възрастните мъже имат по-висок процент на генетични дефекти, от сперматозоидите на по-младите мъже.

Процентът на спонтанните аборти започва да скача и през 40-те години от живота на бъдещата майка. При бременност на 40 години средният шанс за спонтанен аборт е около 40 % и нараства до около 80 % до 45-годишна възраст.

Основния механизъм, който причинява спонтанен аборт (повишен риск от допълнителни или липсващи хромозоми в ембриона), също увеличава риска от синдром на Даун. На 40 години вероятността да се зачене дете със синдром на Даун е едно на 100, а на 45 години е едно на 30.

Изследвания при бременност след 40 години

Експертите препоръчват на бременните жени на и над 40-годишна възраст, да се предлагат подробни скрининги за тези аномалии. Това включва неинвазивни тестове, като безклетъчно фетално ДНК, кръвен тест и усъвършенстван ултразвук.

Майките над 40 години, също имат почти 50% шанс да родят с цезарово сечение, в резултат на усложнения при раждането.

Като се има предвид гамата от нови методи за асистирана репродуктивна технология (ART), които вече са на разположение, няма по-добро време в историята, за опит да се забременее през 40-те години.

Въпреки че успеваемостта на ин витро оплождането (IVF) спада значително, когато жените използват собствените си яйцеклетки след 35-годишна възраст, шанса за успех при използване на донорски яйцеклетки остава висок, с процент на бременност от около 50% за жените до края на 40-те години.

В заключение може да се каже, че тези, които искат да си дадат най-добрия шанс за нормална бременност и здраво бебе, трябва да помислят за предприемането на няколко важни стъпки, преди да се опитат да заченат. Наблюдаващият лекар ще посъветва най-компетентно двойките за техните възможности в зависимост от индивидуалните обстоятелства.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest