Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Скарлатина при възрастни - симптоми и причини

Скарлатина при възрастни - симптоми и причини

Скарлатина при възрастни - симптоми и причини

Скарлатината е бактериална инфекция, причинена от стрептокок от група А – същата бактерия, която причинява стрептокок в гърлото. Скарлатината обикновено причинява червен обрив, възпалено гърло, треска и "ягодов" език. Скарлатината при децата всъщност може да се появи и при възрастните.

Какви са симптомите на скарлатина при възрастни?

Като възрастен може да имате следните симптоми и признаци, които да предполагат скарлатина при възрастен:

- Ален обрив, който се усеща като шкурка на допир, започва от гърдите и корема и се разпространява в други части на тялото.

- Червени линии в гънките на кожата ви, особено около слабините, лактите и подмишниците.

- Зачервено лице, като зоната около устата изглежда по-бледа от останалата част.

- Подобен на ягода вид на езика, който може да започне с бял налеп, преди да стане червен и подут.

- Висока температура, често над 38, 3°C, която започва внезапно.

- Възпалено гърло, което може да бъде тежко и обикновено имате подути жлези.

- Затруднено преглъщане поради болка в гърлото.

- Главоболие, гадене, повръщане и болки в тялото.

Тези симптоми обикновено се развиват в рамките на един до четири дни след контакт с някой с инфекцията и често изискват спешна медицинска оценка от лекар.

Как се разпространява скарлатината?

Предпазване от скарлатина

Разбирането как се разпространява скарлатината е от съществено значение за предотвратяването на нейното предаване. Тази бактериална инфекция се причинява основно от стрептококи от група А, същите бактерии, отговорни за стрептокок в гърлото. Бактериите могат да се предават по въздушно-капков път, когато заразен човек кашля или киха. Докосването на повърхност или предмет, замърсен с бактериите, и след това докосването на лицето ви, особено на устата или носа, също може да доведе до инфекция.

Важно е да се отбележи, че скарлатината при възрастните е силно заразна, което означава, че може лесно да се разпространи на многолюдни места, където хората са в непосредствена близост един до друг.

За да защитите себе си и другите, следвайте тези прости, но ефективни хигиенни практики:

- Често миене на ръцете: Редовно мийте ръцете си със сапун и вода в продължение на поне 20 секунди, особено преди хранене и след като сте били на обществени места.

- Покрийте устата и носа си: Когато кашляте или кихате, използвайте кърпичка или сгъвката на лакътя, за да покриете устата и носа си. Изхвърлете използваните кърпички правилно.

- Избягвайте близък контакт: Опитайте се да поддържате физическа дистанция от хора, за които е известно, че са заразени със скарлатина. Това може да помогне за намаляване на риска от предаване.

Като практикувате добра хигиена и предприемате превантивни мерки, можете значително да намалите шансовете за заразяване със скарлатина и да предотвратите разпространението ѝ във вашата общност.

Кой е изложен на риск от скарлатина?

Дете със скарлатина

Възрастните, които са в близък контакт с малки деца, у дома или в заведения като училища, са изложени на по-висок риск от заразяване със скарлатина. Други рискови фактори включват отслабена имунна система и живот в претъпкани условия.

Как се диагностицира скарлатина при възрастни?

Ако мислите, че имате симптоми на скарлатина, говорете с лекар. Той ще извърши физически преглед и ще обсъдите медицинската ви история. Може да се вземе проба с тампон от гърлото или бърз стрептококов тест, за да се потвърди инфекцията.

Как се лекува скарлатина при възрастни?

Обикновено личният лекар ще предпише антибиотици за лечение на инфекцията. Важно е да вземете пълния курс, дори ако се почувствате по-добре след няколко дни. В допълнение към антибиотиците, почивката и пиенето на много вода са важни за възстановяването. Болкоуспокояващите без рецепта могат да помогнат за намаляване на температурата и болката в гърлото. Можете също да опитате следните домашни лечения:

- Използвайте овлажнител с хладна мъгла, за да добавите влага към въздуха и да успокоите възпаленото гърло.

- Пийте топли течности като чай с мед или бульон, за да облекчите болката в гърлото.

- Избягвайте кисели или пикантни храни, които могат допълнително да раздразнят гърлото ви.

- Правете гаргара със солена вода, за да намалите дискомфорта в гърлото.

- Нанесете каламинов лосион върху обрива, за да облекчите сърбежа.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest