Мускулните крампи през нощта са състояние, познато на почти всеки възрастен човек, тъй като са изпитвани от над 60 процента от хората и само 7 процента от децата.
Освен че нарушават съня и предизвикват дискомфорт, тези състояния на мускулатурата може да създадат и безпокойство. Затова е нужно да се знае какво представляват, какво ги предизвиква и какво може да се направи, за да се ограничат.
Мускулни крампи - същност и усещане
Крампите на мускулите, които по същество са спазми в краката, са неволеви схващания на мускулите навсякъде по крака, но най-вече на прасеца, а понякога и на бедрата. Мускулът в този момент се напряга и причинява умерена до силна болка и стягане в областта, която е засегната. Сънят се нарушава, създава се значителен дискомфорт и това се отразява в умора и отпадналост на следващия ден.
Възможно е крампите да се сбъркат със синдрома на неспокойните крака, но двете състояния са различни и при чести прояви е добре да се потърси лекарско мнение.
Причини за поява на крампи
Липса на минерали
Най-често се приема за причина за нощни крампи липсата на минерали, основно магнезий, калций или витамин В12, но изследванията показват, че невинаги това е така и допълнителните добавки от тези вещества може да не променят появата на крампи.
Умора на мускулите
Мускулната умора се явява основна причина според изследванията на това състояние. Затова активните спортисти по-често страдат от крампи.
Стоенето прав дълго през деня
Някои професии изискват дълги часове правостояща работа и поради продължителното стоене прав нощем човек получава често крампи, защото мускулите се уморяват.
Бездействие през деня
Хората, които продължително време не се движат денем, също по-често имат крампи нощем. Продължителното седене на едно място съкращава мускулите и това увеличава риска от крампи по време на нощния сън.
Положение на тялото
Позицията на тялото през деня, която ограничава движението и спира притока на кръв към някои мускулни групи, като седенето с кръстосани крака, води до спазми нощем.
Възрастта
Според проучванията повече от половината от хората над 50-годишна възраст често изпитват спазми през нощта.
Прием на лекарства, болести и хормонални промени
Промени в тялото като бременността при жените, болести като диабет, сърдечна и бъбречна недостатъчност, остеоартрит, нервни разстройства и други, може да доведат до засилени спазми в краката през нощта. Някои лекарства също дават като страничен ефект засилени крампи в кратата.
Лечение на мускулни крампи
Превенцията на това състояние се постига с някои лесни мерки. Нужна е добра хидратация през деня, както и включване на храни и напитки, богати на електролити.
Редовното разтягане на мускулите преди лягане може да допринесе за отпускането им и намаляване на крампите.
Хранителната диета също е важна, тя трябва да бъде балансирана, да включва храни, богати на магнезий, калий, калций- банани, зеленолистни зеленчуци, млечни храни.
Хранителни добавки могат да се включат само при препоръка и дозирани от лекар.