Ezine.bg»Статии»Красота»Козметика и Козметични Процедури»Затворени комедони – какво представляват и как да се борим с тях

Затворени комедони – какво представляват и как да се борим с тях

Затворени комедони – какво представляват и как да се борим с тях

Комедоните са космени фоликули по кожата, които се запушват от мръсотия, излишна мазнина (себум) и мъртви кожни клетки. Комедоните се появяват като малки подутини с телесен цвят по кожата и се считат за леко, невъзпалително акне. Всички възпалени пъпки започват с комедо (единствена форма на комедона). Ако не се лекуват или се заразят с бактерии, те могат да се превърнат в болезнени червени подутини, които са папули или пустули.

Има два вида комедони – отворени и затворени комедони. Отворените се появяват, когато запушените пори или космените фоликули са изложени на въздух. Тогава те се окисляват и водят до черни точки или затворени комедони. Затворените комедони са подутини с бял или телесен цвят и се появяват, когато замърсяванията в порите не са открити и нямат пряк контакт с въздуха.

Затворените комедони са появяват при хора от всяка възраст, но тийнейджърите са най-засегнати. Затворените комедони, наричани още бели точки, обикновено се намират на носа, брадичката и челото.

Какво причинява затворени комедони?

Комедони

1. Мазна кожа

Мазната кожа е резултат от свръхактивни мастни жлези в дермалния слой на кожата.

2. Хормонален дисбаланс

Хормоналният дисбаланс може да предизвика затворени комедони. Понякога дамите може да забележат акне, когато наближи менструацията им.

3. Наследственост

Затворените комедони може да се проявят в семейството. Ако вашият родител е имал комедонно акне, има голям шанс да го имате и вие.

4. Неправилна грижа за кожата

Неправилното почистване и липсата на овлажняване може да доведе до натрупване на мъртви кожни клетки и запушване на порите.

5. Комедогенни продукти за грижа за кожата

Някои продукти за грижа за кожата могат да предизвикат затворени комедони.

6. Лечение на кожата

Лечение на кожата като лазерна терапия или химически пилинг може да доведе до затворени комедони.

7. Диета

Храните с високо съдържание на захар и мазнини имат тенденцията да причиняват обриви под формата на затворени комедони.

Как да се отървем от затворени комедони?

Почистване на лице

Лекарства без рецепта като салицилова киселина, бензоил пероксид и ретиноид действат добре при затворени комедони. Имайте предвид, че при всяко лечение на затворени комедони са необходими около три месеца, за да видите видими резултати.

1. Салицилова киселина (бета хидрокси киселина)

Салициловата киселина остава една от първите линии на защита за лечение на затворени комедони. Тя прониква в жлезите, произвеждащи себума, за да отпуши порите. В същото време убива бактериите, причиняващи комедоните и намалява възпалението или зачервяването, свързани с акне. Избягвайте да използвате салицилова киселина, когато използвате ретинол, тъй като може да предизвика дразнене.

2. Гликолова киселина (алфа хидрокси киселина)

Гликоловата киселина почиства порите и премахва горните слоеве на кожата, включително комедоните. Може да изравни тена на кожата и да ѝ придаде сияен блясък.

3. Бензоил пероксид

Бензоил пероксид също е едно от ефективните локални лечения за затворени комедони. Има антибактериално действие и отпушва порите.

4. Ретиноиди

Ретинол за лице

Ретиноидите са производни на витамин А, които помагат при обновяването на кожните клетки. Обичайните ретиноиди, които могат да се използват за затворени комедони, са третиноин и адапален. Ретиноидите произвеждат свежи и нежни клетки, които са податливи на увреждане от слънцето. Важно е да използвате слънцезащитни продукти, докато използвате ретиноиди. Никога не смесвайте ретинол с витамин С, тъй като това може да доведе до нежелани реакции.

5. Ниацинамид

Ниацинамидът е чудесна съставка в грижата за кожата. Той е производен на витамин B3 и е отличен за контролиране на излишното производство на себум. Освен това намалява появата на черни и бели точки. Освен това помага и за равномерен тен на кожата.

6. Антибиотици

Затворените комедони са лека форма на акне, която обикновено отшумява с локално лечение. Въпреки това, ако има възпалителни лезии заедно с комедоново акне, могат да се използват антибиотици. Тетрациклин, доксициклин (вибрамицин), миноциклин (миноцин) и еритромицин са често срещани антибиотици за комедонално акне. Те проникват в мастните жлези и предотвратяват колонизацията на бактериите, причиняващи комедоните.

Вижте също кое е правилното премахване на комедони, както и как да се преборим с противните комедони.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest