Сърбящата кожа е едно от най-често срещаните оплаквания, което засяга много хора по света. Това неприятно усещане може да се окаже толкова натрапчиво, че да пречи на изпълнение на ежедневните дейности.
Тъй като е много често срещано състояние и има разнообразни причини за появата му, информацията за него е от полза на всеки.
Какво представлява сърбежът по кожата
Медицинското название на сърбежа е пруритус. Терминът означава буквално сърбеж. Ако трябва да го дефинираме, то това е чувство или усещане върху кожата, което предизвиква желание за почесване.
Сърбежът може да има различни изяви - болезнен, дразнещ или слабо изразен. Може да бъде локализиран в една област на тялото или да обхваща почти всички зони.
Може да има различна причина - да бъде симптом на сериозно заболяване, може да бъде и напълно безобидно състояние, което бързо отминава. Сърбежът може да бъде и хроничен и се възприема като такъв, ако продължава 6 седмици или повече.
Видове сърбеж
Има няколко различни вида сърбеж, категоризирани според причината за появата му и местоположението му по тялото. Някои от най-често срещаните видове сърбеж включват:
Нощен сърбеж
Това е сърбеж, който се появява през нощта и може да попречи на съня. Много неща могат да го причинят, от промени в телесната температура и нивата на хормоните, които се случват през нощта до дървеници.
Брахиорадиален сърбеж
Основно усещате на този сърбеж е от външната страна на предмишниците, но може да засегне и горната част на ръцете, раменете и врата. Лекарите смятат, че това се дължи на комбинация от увреждане на нервите във врата и излагане на слънце на ръцете.
Уремичен пруритус
Хората със сериозно бъбречно заболяване могат да развият сърбеж, който е широко разпространен и много досаден. Не е ясно точно защо се случва, но може да е свързано с натрупване на отпадъчни продукти в кръвта или автоимунна реакция, при която имунната система атакува здрави клетки.
Сърбеж на ануса
Това е сърбеж, който е ограничен до областта около ануса. Често идва от реакция на химикали в почистващите продукти или наличие на хемороиди.
Сенилен сърбеж
Обичайно е хората над 65 години да имат генерализиран сърбеж. Кожата става по-суха с напредване на възрастта и е по-вероятно да се съпътства от основни заболявания, които могат да причинят сърбеж. Но често няма известна причина.
Рискови фактори за сърбеж
Всеки може да получи сърбеж, но по-склонни са хората със:
сезонни алергии, сенна хрема, астма или екзема, на възраст над 65 години, бременните жени, хронично болните, включително диабет, ХИВ/СПИН, бъбречно заболяване, чернодробно заболяване, заболяване на щитовидната жлеза, анемия, с някакъв вид рак, особено левкемия или лимфом.
Симптоми на сърбеж
Сърбежът поражда желание за почесване. Наред с усещането за сърбеж може да се появят и други симптоми, особено ако чесането е увредило кожата.
Те включват: болка или изтръпване, зачервена и възпалена кожа, петна, мехури или други видове обриви, следи от надраскване, напукана или наранена кожа, обезцветена кожа.
Механизъм на появата на сърбежа
Сърбеж се появява, защото нервните окончания в кожата изпращат сигнал за сърбеж към мозъка. Той дава команда за почесване за облекчаване на състоянието. Това е краткият механизъм на това явление, познато на всеки.
Много различни неща могат да причинят появата на този механизъм, някои идват извън тялото, други идват отвътре.
Причини за сърбеж
Сърбежът обикновено се причинява от проблем с кожата, включително кожни заболявания, инфекции и ухапвания от насекоми и много други. Сухата кожа е най-честата причина за сърбеж.
Контактният дерматит е друга основна причина. Това е дразнене или реакция, която се случва поради нещо, което докосва кожата, като химикалите в препарат за пране или металите в бижутата.
Други кожни проблеми включват:
- Буболечки и паразити;
- Инфекции като фоликулит и импетиго;
- Кожни заболявания, включително екзема и псориазис;
- Алергични реакции, като уртикария;
- Бременност;
- Лекарства;
- Основни заболявания като чернодробни, диабет, заболявания на жлъчния мехур, анемия, проблеми с нервите и други.
Лечение на сърбеж
Лечението на сърбеж започва с намирането на причината за сърбежа. Освен установяване на времето на поява, начина на изява на сърбежа, продължителността и силата му чрез отговор на въпросите на лекаря, може да се направят кръвни и образни изследвания. За по-добро запознаване със същността на състоянието се прави и кожна биопсия, което представлява снемане на малко парче от кожата и изследването му под микроскоп.
Лечебни средства при сърбежи
- Ако сърбежът е причинен от основно медицинско състояние, лечението на това заболяване може да донесе облекчение;
- Ако причината е лекарствена реакция, преминаването към друго лекарство може да намали сърбежа. Не бива да се спират и променят лекарства, отпускани с рецепта, без да е съгласувано с лекар;
Лекарствата против сърбеж или се прилагат върху кожата, или се приемат като хапче, което действа в цялото тяло. Някои от тях са без рецепта или се предписват. Към двете групи спадат:
- Локални лекарства за потискане на имунната система, включително стероиди и инхибитори на калциневрин;
- Охлаждащи или обезболяващи кремове;
- Антихистамини;
- Орални стероиди;
- Антидепресанти;
- Фототерапия.
Някои сърбящи кожни заболявания, включително екзема и псориазис, могат да бъдат лекувани чрез излагане на кожата на ултравиолетова светлина. Това обикновено се извършва в лекарски кабинет с помощта на специално оборудване.
Домашни средства за облекчаване на сърбежа
В домашни условия съществуват много средства за облекчаване на състоянието. Някои от тях са:
- Потапяне във вана с овесени ядки или сода за хляб;
- Поставяне на хладна кърпа или малко лед върху мястото, което сърби;
- Използване на плътен овлажнител без алергени няколко пъти на ден, особено след вана или душ;
- Въздържане от чесане при постоянен силен сърбеж, дори това да означава носене на ръкавици;
- Вместо чесане, леко да се разтрива мястото, което действа като прилагане на вибрация от масажен инструмент върху сърбящото място;
- Намаляване на нивото на стрес и даване на приоритет на съня.
Начини за предотвратяване на сърбеж
Най-добрият начин да се предотврати сърбежът е постоянната грижа за кожата. За нейната защита може да се ползват:
- кремове и лосиони, които я овлажняват и предотвратяват изсушаването;
- слънцезащитни продукти, за да предотвратят слънчеви изгаряния и увреждане на кожата;
- мек сапун за баня и тоалетни принадлежности и продукти за пране без алергени;
- ваните и душовете да са кратки и да се използва топла, а не гореща вода;
- избягване на някои тъкани като вълна и синтетика, които могат да предизвикат сърбеж по кожата. Замяната им с памучни дрехи и чаршафи е добра превенция;
- Тъй като топлият и сух въздух може да изсуши кожата, добре е да се проветрява редовно и да се използва овлажнител;
- хидратацията на тялото е задължителна.
Вижте още народни средства при интимен сърбеж, както и народна медицина при обрив и силен сърбеж.