Предвеликденска промоция от 24 до 30 Април. С отстъпки до 60%. Виж тук!

Ezine.bg»Статии»Красота»Козметика и Козметични Процедури»Колко вредни са ароматите в козметиката?

Колко вредни са ароматите в козметиката?

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Ентусиаст
1931
Колко вредни са ароматите в козметиката

Всички имаме някой любим крем за лице или лосион за тяло, с който непрекъснато се запасяваме и имаме резервни бройки, нали? Замисляли ли сте се защо? Често това се дължи на изкусителния и дълготраен аромат на продукта.

Ароматите в козметиката играят много важна роля за стимулиране на нашите сетива, особено на обонятелните. И така, ароматите – естествени и синтетични – се използват при формулирането на продуктите за грижа за кожата от началото на тази индустрия.

Въпреки това, напоследък, с нахлуването на повече осведоменост, има огромен дебат дали човек трябва да използва ароматизирана козметика или грижата за кожата без аромат е изборът, който трябва да направим. И така, направихме малко проучване и ето какво открихме.

Но първо, защо добавят аромати към козметиката?

Ароматите са два вида – естествени и синтетични. Естественият аромат идва от естествени съставки: помислете за масло от чаено дърво, шафран, роза, лавандула и др. Докато синтетичните са създадени от човека в лаборатории. Причината, поради която ароматите намират своя път в стоките, които използвате, е, че много козметични продукти не миришат много добре сами по себе си. Добавеният аромат може също да прикрие неприятната миризма на опакован в буркан продукт за грижа за кожата, който е стоял твърде дълго, особено ако съставките са изцяло натурални.

Какви са източниците на синтетичните аромати?

Козметика без аромати

Въпреки че разбирането на източниците на естествените аромати не е наука, ще се чудите откъде идват синтетичните. В лабораториите се създават синтетични парфюми. Синтетичните аромати са с високо съдържание на фталати, за които е доказано, че се натрупват в тялото. Поради техния патентован характер, потребителите не са в състояние да направят информирана преценка за състава на който и да е отделен(и) аромат(и). И производителите не са задължени да споменават фталати или други съединения като бензол, метанол, толуен или ксилен.

Тогава вреди ли ароматизираната козметика? За съжаление, няма ясен отговор на това. Въпреки че ароматите могат да бъдат поносими за някои хора, те могат да предизвикат алергии и дразнене при чувствителни типове кожа. Добрата новина е, че фирмите за грижа за кожата могат да разработят формулировки, които не могат да причинят алергични реакции. Освен това съдържанието на аромати в продуктите за грижа за кожата често е по-малко от 1%. Всеки продукт за грижа за кожата, дори кремовете без аромат, имат някакъв вид аромат. Така че, въпреки че ароматите може да не са лоши за кожата, те със сигурност не правят нищо добро за нея, освен че са сензорно удоволствие.

Продуктите без аромат ли са решението?

Терминът „без аромат“ се отнася до продукт, който няма добавени компоненти, които променят миризмата. Въпреки това нещата без аромат все пак може да имат миризма и не се считат за свободни от мирис. Изборът на артикули с етикети като „натурален аромат“, „без аромат“ или „без добавени изкуствени аромати“ ще ви помогне да намалите, ако не и напълно да премахнете редовното си излагане на вредни химикали и замърсители.

Козметика

Но кой тогава трябва да спре да ползва ароматизираната козметика? Ако сте алергични към някакъв вид аромат, трябва да избягвате да го използвате в рутината си за грижа за кожата. Ако смятате, че имате алергия към аромат, уговорете час с дерматолог, който може да определи коя миризма причинява реакцията. Ако имате някакви възпалителни проблеми с кожата, като екзема или розацея, използването на продукт, съдържащ аромат, може да раздразни кожата ви още повече. Препоръчително е също да преминете към рутина без изкуствени аромати, ако имате хиперпигментация или тъмни петна. Пациентите с чувствителна кожа най-добре да ползват медицински продукти.

Вижте още как да разпознаете вредната козметика!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest