Въпреки че кърлежите често се смятат за насекоми, те всъщност са паякообразни. Те са само няколко милиметра в диаметър, с осем крака и кръгло тяло. Преживяват зимата, като се крият под земята и излизат при по-топло време. Обикновено са активни от март до ноември на места с растителност - гори, ливади, паркове и градини. Кърлежите се прикрепят към дрехите или кожата ви, когато минавате през растителността.
Много ухапвания от кърлежи причиняват лек дискомфорт, но са безвредни. Ухапванията от кърлежи обаче могат да предават сериозни заболявания, включително:
- кърлежова треска;
- вирус на Хартленд;
- рецидивираща треска, пренасяна от кърлежи;
- туларемия.
В допълнение към това да стоите далеч от места, където може да живеят кърлежи, има много варианти за репеленти против кърлежи, които можете да нанесете върху кожата или дрехите и екипировката си. Много популярни репеленти против насекоми обаче съдържат химикали, които не понасят на всеки. Ето защо много хора предпочитат да използват естествени репеленти против кърлежи.
Какво представляват естествените репеленти?
Натуралните репеленти против кърлежи използват естествени съставки за отблъскване. Те не включват химикали, вместо това използват съединения като етерични масла от растения. Можете да нанесете някои върху кожата си, други върху дрехите и екипировката си, а други - върху тревата в двора ви.
Някои от най-популярните естествени репеленти против кърлежи включват:

Репеленти против кърлежи на основата на етерични масла. Има няколко вида репеленти против кърлежи, които се предлагат в търговската мрежа и са направени с растителни съединения като етерични масла. Някои от тях включват съставки като лимонена трева, кедър, мента, гераниол и мащерка.
Кипарис
Екстрактът от аляскински кипарис (Cupressus nootkatensis) е доказано ефективен при унищожаване на нимфни кърлежи, като ефектите продължават до 21 дни след третирането. Това е важно, тъй като повечето хора се заразяват чрез ухапвания от тези малки и едва забележими вредители.
Китайският плачещ кипарис
(Cupressus funebris) също е доказано ефективно да отблъсква кърлежите.
Маслата от листата на обикновена хвойна
(Juniperus communis) и китайското хвойново дърво (Juniperus chinensis) са ефективни репеленти срещу ларвите на кърлежите.
Балсамово дърво
Балсамовото дърво (Amyris balsamifera) е ароматен храст, чието масло традиционно се използва като антисептик. Етерично масло от растението е изследвано и е доказано, че е ефективен репелент срещу кърлежи.
Много продукти на натурална основа също са изключително популярни против кърлежи. Най-популярни сред тях са:
Чесново масло
Някои марки спрейове за тревни площи използват чесново масло, за да предпазят дворовете и градините от кърлежи. Този репелент против кърлежи на растителна основа не е предназначен за употреба върху кожа или дрехи. Едно проучване показва, че макар репелентите против кърлежи на основата на чесън да могат да бъдат ефективни срещу кърлежи по тревата, може да се нуждаят от повече от едно приложение, за да останат ефективни.
Масло от лимонов евкалипт

Маслото от лимонов евкалипт е безопасен и ефективен репелент срещу насекоми. Този репелент обаче не е толкова дълготраен, колкото тези на химическа основа, и трябва да го прилагате отново на всеки два часа. Също така експертите съветват да не се използва чисто масло от лимонов евкалипт върху кожата, тъй като може да причини нежелани реакции. Не трябва да се използва при деца под 3-годишна възраст.
Нуткатон
Активното съединение в този естествен репелент против кърлежи се намира в етеричните масла на някои видове кедрови дървета, билки и плодове. В момента не се предлага на пазара, но изследователите го изучават. На теория бихте могли да го използвате върху тревата си, както и върху дрехи и екипировка. Изследователите работят върху това как да направят този биопестицид безопасен, дълготраен и ефективен.
Понастоящем изследванията показват, че естествените репеленти против кърлежи не са толкова ефективни, колкото формулите на химическа основа. Експертите препоръчват използването на продукти, които съдържат от 20% до 30% химикали или 20% пикаридин, за най-добра защита срещу кърлежи.
Предотвратяване на излагане на кърлежи
Най-добрият да се предпазите от кърлежи е да стоите далеч от райони, които са местообитание на кърлежи. Минимизирането на излагането ви на кърлежи е един от най-ефективните начини да се уверите, че няма да получите кърлежи по кожата или дрехите си. Когато сте на туризъм или къмпинг в местообитание на кърлежи, стойте по маркирани пътеки или на открити места, за да избегнете контакт с дървета, висока трева и храсти.
Вижте също как се вади кърлеж и как се маха кърлеж от котка.