Освен, че са изключително полезна храна, морковите притежават способността да възбуждат любовния апетит. Или поне така са смятали в Древен Рим, когато на пировете на император Калигула абсолютно всички ястия били приготвяни само с моркови.
Римляните вярвали в силата на моркова като мощен афродизиак и се надявали той да ги дари с полов апетит.
Някога келтите наричало морковите “подземен мед”, заради техния сладък вкус и факта, че растат под земята. Още древните гърци били осъзнали ползите, които този зеленчук оказва върху здравето.
Гален и Хипократ разпалено препоръчвали оранжевия зеленчук срещу кашлица, като болкоуспокояващо и противовъзпалително средство.
Смята се, че от всички възможни зеленчуци морковът е този, който има най-високо съдържание на провитамин А, известен повече като бета каротин.
Именно той е виновен за оранжевия цвят на моркова. Напоследък се налага твърдението, че всъщност тиквата и най-богатият на бетакаротин зеленчук.
Провитамин А е изключително важен за малките деца и подрастващите. Той помага да запазим зрението си добро за по-дълго време, а е известен и като витамин на растежа.
Той е важен за правилното развитие на бебетата и малките деца. Бетакаротинът е изключително полезен за кожата, участва и в изграждането на костите и зъбите.
Морковите са препоръчителни за диабетиците, които често страдат от дефицит на витамин А. Още този вкусен зеленчук помага срещи злокачествени заболявания, и е доказан антиоксидант.
Съдържащият се в кореноплодното витамин С има способността да подсилва имунната система, а витамините от група В действат добре на паметта и концентрацията. Съдържащият се калий пък защитава сърцето – той нормализира кръвното налягане и укрепва кръвоносните съдове.