Тибетската гъба или позната като кефир е широко разпространена в Непал, Китай и Русия. Високо ценена е от практикуващите тибетска и китайска традиционна медицина. Според тях е лечебна.
Често я използват за лечение на редица заболявания – от умора до рак. Освен това тибетската гъба е и мощен афродизиак. Използва се още и като подправка, тъй като подсилва вкуса и подобрява качеството на гозбата или супата.
По структура, тибетската гъба представлява сбор от множество дребни зрънца – бактерии и дрожди, големината на които варира от оризово зрънце до орех. Оприличава се на извара. Видът й няма аналог в семейството на гъбите.
От тибетската гъба се приготвя напитка, наричана кефир. Тя е източник на здраве, физическа и психическа, както и полова мощ. Приготвя се след ферментация.
Гъбата се поставя във вода или прясно мляко и се оставя за около 24 часа. Съотношението зависи от това колко газирана трябва да бъде напитката в края. На литър мляко се добавят средно по три лъжици от тибетска гъба.
Напитката кефир е леко газирана и слабо алкохолна. Тя е здравословна ферментирала млечна напитка. Има кисел вкус и се нуждае от два дни в хладилника, след приготвяне, за да е годна за консумация.
На фабрично произведения „кефир“ му липсва газираността и алкохолното съдържание. Доближава се по-скоро до кисело мляко. Кефирните зърна могат да съществуват и в друга среда, различна от млечната.
В такъв случай видът и микробиологичният състав са съществено различни. Има и воден кефир. Той се отглежда във вода, захар, лимонов сок и изсушен плод – напр. смокини, стафиди.
Кефирът се използва от тибетските лечители за провеждането на различни терапии. Те стимулират тялото и душата. Самата напитка се смята за изключително мощен афродизиак. Също така се препоръчва при рак, диабет и вътрешни възпаления, тъй като стимулира имунната система и забавя процеса на стареене на клетките.
Кефирът се възприема изключително лесно от организма. Подходящ е за хора от всички възрасти. Ако не харесвате кисело, при консумацията му могат да се добавят плодове, мед, кленов сироп или други подсладители.
Банани, ягоди, боровинки и всякакви плодове могат да се смесват с кефир. Както и ванилия, нектар от агаве и други аромати. За да има благоприятно въздействие, се приема сутрин, поне половин час преди хранене или вечер 30-50 мин преди сън. Редува се 20 дни употреба – 10 дни почивка.