Пулпитът е възпаление на зъбната пулпа, което може да бъде остро или хронично. Зъбната пулпа представлява кухината на всеки един зъб, в която са съсредоточени кръвоносните съдове и нервите, захранващи зъба.
Причините за възникването на пулпит се свеждат до няколко – кариес, който е проникнал в дълбочината на зъба; травма на зъба, причинена от силен удар и нараняване; термично дразнене от извършването на редица стоматологични процедури върху конкретен зъб; протези, които заместват големи части от структурата на зъба; бактериална инфекция или абсцес. От всички изброени причини, най-често срещаната е нелекуван кариес.
Острият пулпит е силно болезнен, защото възпалението в зъба се развива твърде бурно и то в условията на налягане и затворено пространство. В редки случаи тази форма на пулпита може да бъде гнойна. Хроничният пулпит не протича така остро, но всяко раздразнение върху зъба може да го обостри.
Симптоми при пулпит
Болката в засегнатият зъб е най-характерния симптом, който рядко може да бъде объркан. Острият и хроничният пулпит протичат по различни начини. При острата форма на пулпит болката е нетърпима и почти по никакъв начин не може да бъде успокоена. Провокирана е от студено и най-често се появява нощно време, защото тогава човек е в хоризонтално положение, затоплен и отпуснат, което увеличава налягането в пулпата. Ако острият пулпит е и гноен, болката е пулсираща и се появява дори при най-лекото затопляне на болния зъб. Ако възпалението обхване изцяло пулпата, болката се усеща при леко почукване върху друг зъб. В такъв случай човекът не може да посочи точно кой зъб го боли, което допълнително усложнява ситуацията.
По-често срещан е хроничният пулпит. Тук болките са слаби и най-често се провокират от вакуум в устата, който може да се създаде чрез всмукване на въздух. Болката се усилва от раздразнения в зъба и преминава в остра форма. Най-често оплакванията за болка са по време на хранене или пък вече са отминали, когато човек отиде при зъболекар. Това изисква умъртвяване на зъба.
Диагностициране на пулпит
Пулпитът се открива по време на стоматологичен преглед. Зъболекарят установява болестните промени в зъба, които са подкрепени с болката и назначава лечение на засегнатия зъб. Много често зъбът е изтънял и силно потъмнял.
Лечение на пулпит
Най-важният момент е, че пулпитът почти винаги води до умъртвяването на зъба. Дори и най-добре приложеното лечение крие рискове от развитие на възпаление около корена – периодонтит. Умъртвяването на възпалената пулпа е фина и сложна процедура, която изисква правилната обработка и прецизно запълване на кореновите канали. Приложеното лечение може да бъде два вида – чрез умъртвяване на зъба и прилагането на биологични методи.
Биологичните методи изискват ранното диагностициране на пулпита, а разрушението в зъба трябва да бъде минимално. Пациентът трябва да бъде на възраст до 35 години, защото пулпата трябва да има запазени регенераторни способности. В противен случай след време зъбът ще се самоумъртви.
Начините за прилагане на биологични методи са два:
Индиректно покритие – тъканта на пулпата трябва да се изтъни силно, до степен, в която започва да прозира. По този начин събралата се в пулпата инфекциозна течност изтича на капки, а възпалението се третира с медикаменти. Накрая в пулпата се поставят подложка и пломба, а в течение на една година зъбът трябва да се следи от стоматолог.
Директно покритие се прилага в случаите на напреднало възпаление. Пулпата се разкрива, а възпалението се лекува с медикаменти. И при директното покритие, през следващата година зъбът трябва да се наблюдава.
Умъртвяването на зъба също може да бъде извършено по два начина. Първият метод е познат като витално умъртвяване, което представлява изваждането на нервите с упойка. Използват се специални инструменти, чрез които нервът се изважда от кореновия канал. Следва остъргване на канала и запълване със специално пълнежно средство.
Вторият метод се нарича мортален. При него се използват тъканни отрови, най-често арсен или формалин. Това е най-старият познат метод за лечение на пулпит, но все повече стоматолози се стремят да не го прилагат, заради четири основни причини: силната болка, която пациентът изпитва по време на дълбокото проникване на инструмента; след поставянето на арсен болката в следващия половин час се усилва, защото нервът е жив и се дразни от тази отрова; невъзможността за точно преценяване на количеството арсен; арсенът е силна тъканна отрова, която вреди на целия организъм.
Лечението на пулпитът е задължително, защото могат да възникнат редица усложнения като гангрена, абцес, киста и периодонтит.
Предпазване от развитието на пулпит
Редовните стоматологични прегледи и ранното лечение на кариесите е единствения начин да се предотвратят пулпитите. Когато кариесът е малък, лечението е много по-лесно и безболезнено, а последиците и болката са малки.
Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!