Ezine.bg»Статии»Семейство»Отглеждане на детето»Какво да правим, ако детето ни няма самочувствие

Какво да правим, ако детето ни няма самочувствие

Какво да правим, ако детето ни няма самочувствие
Музикална постелка за деца
Препоръчано за деца:
Музикална постелка за деца
48.00 лв.

Самочувствието е отношението на човек към себе си. То се формира доста рано, още в предучилищна възраст, но с израстването претърпява много промени. Самочувствието може да бъде адекватно, подценено и надценено. Въпреки факта, че има много методи, които разкриват проблеми с отношението към себе си, самочувствието често е ситуативно - всеки човек е уверен в себе си и способностите си по някакъв въпрос, а по друг - не, това е нормално и естествено.

Дали детето се самооценява адекватно?

Във всяка възраст самочувствието на децата се влияе от няколко фактора: семейство, взаимоотношения с връстници, академичен успех. Единствената разлика е, че в различните възрастови периоди различни неща са важни за детето, което означава, че различни неща ще повлияят на формирането на самочувствие. Например в юношеството най-важното за децата е интимното и лично общуване, което означава, че самочувствието ще зависи преди всичко от отношенията с връстниците. За по-младите ученици основното занимание е ученето; съответно самочувствието ще се формира в зависимост от успеха в училище.

И така, как да разберете дали детето има проблеми със самочувствието?

Ако говорим за предучилищна и начална училищна възраст, трябва да обърнете внимание на рисунките на детето. Ако то винаги се изобразява върху тях в долната част на листа, рисува в сиво / черно или изобщо не се изобразява, тогава трябва да се свържете с психолог за по-точно определяне на нивото на самочувствие.

На децата също може да се предложи да преминат през интересна техника. Начертайте проста стълба за вашето дете: Кажете му, че „добрите“ деца са на най-високите стъпала, а „лошите“ са на по-ниските. Поканете детето да се изобрази на някое стъпало и след това попитайте от какво се е ръководило, когато е избрало стъпало за себе си. Най-несигурните отказват изобщо да изпълнят тази задача или се поставят на най-ниското ниво.

Майка и дете

Неувереното дете без самочувствие винаги се забелязва: то открито казва, че не е уверено в себе си и своите способности, липсва инициатива, страхува се да поеме отговорност, тревожно е, зависи от мнението на другите, особено на значими възрастни. Ако забележите такива симптоми при детето си, трябва да следвате няколко правила:

Какво да отгледаме дете със самочувствие?

Не пропускайте да го похвалите

Няма значение дали има основателна причина за това – детето трябва да чувства, че има неща, които прави добре. Дори просто „Буден ли си вече? Браво на теб! " сутрин ще помогне на детето да поддържа положително отношение. Няма "прехвалени" деца, това е мит, така че не се страхувайте да прекалявате.

Избягвайте да сравнявате детето си с други деца

Мими получи 6, а ти 3, не те ли е срам? - колко често децата чуват подобни фрази по свой адрес и именно те формират ниско самочувствие.

Избягвайте да се обръщате с личното "ти" в конфликтите.

Не казвайте Ти си лош! . По-удачно е Не се справи добре, но аз все още те обичам. Нека помислим какво попречи да направиш правилното нещо - този подход ще помогне на детето не само да живее с осъзнаването, че то като личност остава ценено и обичано, но също така учи на размисъл - детето мисли за себе си и формира нови поведенчески модели.

Питайте детето си за съвет или помощ по-често

Детски психолог

Мислиш ли, че супата е достатъчно топла? , Хайде да избършем праха заедно, твоята помощ е много важна за мен! Като цяло е важно да се отнасяте към детето като към равен, като към вече изградена личност, тогава то ще почувства това отношение и ще повярва в собствените си сили. Но не прекалявайте – внимавайте какво го питате. Не карайте детето в предучилищна възраст да отговаря за по-малката сестра, а тийнейджърът - за вашето материално богатство.

Внимавайте с наказанията

Детето винаги трябва да разбира защо е наказано. Бъдете последователни в наказанията, наказвайте само за сериозни нарушения, а не за ситуации, в които детето дава всичко от себе си, но не успява.

Говорете по-често на детето си за обичта си към него

Такова правило изглежда просто, но много деца искрено се чувстват необичани. Телесният контакт също е много важен – прегръдка, целувка, галене по главата, държане за ръка.

Подкрепете инициативата на детето

Това е изключително важно да се прави във всяка възраст – за тийнейджъра например потискането на инициативата е отключващ фактор за неприемливо поведение. Дори ако дете в предучилищна възраст реши да стане астронавт, подкрепете го, заведете го на планетариум. Най-вероятно след седмица то ще забрави за това желание, но осъзнаването, че вярват в него, ще остане.

Готвене с детето

Помогнете на детето да открие и развие своя талант

Всеки човек има талант и укрепването му е вашият шанс да имате уверено дете. Така че, ако детето ви рисува добре, изпратете го на курсове, а ако обича футбола, запишете се в отбор и намерете добър треньор. Ако е добро в шиенето, започнете заедно да правите дизайнерски играчки и споделете успеха му с приятелите си. Ако е добро във фотографията, отидете на градска или студийна фотосесия. За наш късмет социалните медии са не само дом на лоши новини, но и място за споделяне на красота.

Реагирайте правилно на собствените си успехи и неуспехи

Детето винаги гледа на родителите си, което означава, че вие ​​сте основният авторитет за него. Ако види адекватна реакция, то ще се опита, макар и несъзнателно, да направи същото. Настолните игри са чудесни за демонстриране на това поведение - там детето ясно вижда кой е загубил и как е реагирал на неуспеха си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest