Вирилизъм

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Вирилизъм

Какво е вирилизъм

Вирилизмът представлява появата на мъжки вторични полови белези при жените. Явлението е тясно обвързано с адрено-гениталния синдром и е един от главните симптоми за този проблем.

Надбъбречната кора е отговорна за производството на три групи хормони: Първата група са гликокортикоиди, от които и кортизол, отговорен за обмяната на белтъците, мастите и въглехидратите; минералкортикоиди с представител алдостерон, отговарящ за обмяната на калий и натрий; третата група са полови хормони, които имат естрогенно, андрогенно и прогестероново действие.

Отговорна за появата на вирилизма е повишеното производство на андрогени от надбъбречната кора, които действат стимулиращо върху развитието на мъжки белези при жената. Заболяването може да бъде вродено и придобито.

Вроден вирилизъм

Вроденият вирилизъм е по-често срещаната форма и се дължи на вродена хиперплазия в надбъбречната кора. Още в самото вътрематочно развитие момичето развива вирилизация на външните полови органи, което е резултат от завишеното производство на андрогени. Според тежестта на промените се различават пет типа вирилизация:

I степен – клиторът е нараснал, но външните полови органи изглеждат нормално;

II степен – клиторът вече е хипертрофирал, отворът на влагалището е твърде малък, а във входа му могат да се видят отделно отворите на уретрата и влагалището;

III степен – наблюдава се значително хипертрофиране на клитора, около основата му се забелязва един общ отвор за уретрата и влагалището, големите срамни устни за увеличени;

IV степен – вирилизацията на външните полови органи вече е значителна, големите срамни устни са толкова нараснали, че наподобяват скротум;

V степен – наблюдава се пълна вирилизация на половите органи, клиторът наподобява пенис, а големите срамни устни – скротум.

Мъжки дънки

Вирилизацията във външните полови органи има пряка зависимост с андрогените. Колкото по-рано във вътрематочното развитие започнат да действат те, толкова по-силно изразена е вирилизацията.

Независимо, че вирилизацията е вродена, поразените момичета имат яйчници, влагалище и матка. Наблюдава се и силно окосмяване мъжки тип по лицето, крайниците и тялото. Развитието на мускулната система също е от мъжки тип. Вирилизмът протича с ускорен процес на вкостяване, но в по-късен етап растежът се забавя и момичетата остават с мъжки пропорции на тялото и по-нисък ръст.

Тези промени всъщност представляват лъжлив ранен пубертет, породен от липсата на нормална дейност на яйчниците, която е блокирана от силното действие на андрогени. Именно поради тези причини не се развиват млечните жлези, зреенето на фоликули и менструация. В някои случаи се появява оскъден и рядко проявяващ се цикъл. Освен всички тези белези, засегнатото момиче започва да проявява мъжко полово поведение.

Придобит вирилизъм

Този тип вирилизъм се развива в годините след раждането, най-често в периода на пубертета или полова зрялост. С напредването на възрастта изменението на надбъбречната кора е по-рядко, но започват да се появяват тумори.

Ако придобитият адрено-генитален синдром се прояви преди пубертета, болното момиче развива симптомите на ранен лъжлив пубертет. След отминаването на този пубертет се появява женско полово развитие, по-слабо изразена вирилизация.

Диагностициране на вирилизъм

Вроденият вирилизъм трябва да се диагностицира още в ранна детска възраст, с оглед по-добрите прогнози на лечение. При придобият вирилизъм трябва да се вземат предвид възможностите за поява на рак на яйчниците, на надбъбреците, поликистоза на яйчниците.

Провеждат се различни хормонални и ехографски изследвания. И при двата вида вирилизъм своевремнната диагностика позволява запазването на женското развитие в нормален вид и репродуктивните функции.

Лечение на вирилизъм

Прилагат се кортизонови и различни хормонални препарати, които осигуряват контролиране и намаляване на промените в женските функции. При наличие на тумор на яйчниците, надбъбреците, поликистоза на яйчниците се прилага оперативно лечение, чрез което се отстраняват опасните рецидиви.

Изследванията и лечението са дълъг процес, по време на които семейството на засегнатото момиче трябва да оказва силна подкрепа, с оглед запазването на нормалното му психическо състояние.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни

Препоръчано

Рейтинг

5
52
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати