Хермафродитизъм

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Хермафродитизъм

Какво е хермафродитизъм

Хермафродитизмът представлява наличие на мъжки и женски полови белези в един организъм, а един обикновен преглед трудно би могъл да разграничи пола. Това е рядко срещано функционално и анатомично смущение в репродуктивната система на засегнатия човек, което се характеризира с едновременно наличие на тестиси и яйчници и е съпроводено с определени отклонения в сексуалното поведение.

Хермафродитизмът е термин, които произтича от името на детето на божествата в Древна Гърция – Хермес и Афродита. То се е казвало Хермафродит. В съвременната медицина много често състоянието се определя като интерсексуалност.

Различни са причините за появата на това състояние. Това могат да бъдат вродени аномалии, които засягат разнообразни функции – вродена надбъбречна хиперплазия, хормонално лечение в първите месеци на бременността на жената, хормонсинтезиращи тумори, аномалии в ректума, ануса и отделителната система, гонадни изменения, рядко срещаните синдроми на Секел и Зелвегер.

Видове хермафродитизъм

Според начина на протичане, хермафродитизмът се разделя на три вида – истински, мъжки и женски псевдохермафродитизъм.

Истинският хермафродитизъм представлява едновременно наличие на тестикуларна и яйчникова тъкан отделно една от друга или заедно – състояние познато като овотестис. Хромозомният тип по-често е женски, но не изключено да бъде от мъжки тип.

Според местоположението на гонадната тъкан се различават три форми истински хермафродитизъм. Първата форма е латерална – при нея външните полови органи са развити по неправилен начин и повече се приличат на мъжки полови органи, но простатната жлеза не винаги е развита.

Втората форма е билатерална – при нея външните полови органи са толкова неправилно оформени, че определянето на пола зависи изцяло от това дали през периода на пубертета ще настъпи нарастване на гърдите и менструален цикъл. Дори и да настъпят тези промени, най-вероятно индивидът няма да има възможност за репродуктивност.

Третата форма е унилатерален хермафродитизъм. При него тестисите са представени като непълно узрели малки семенни каналчета, в които се намират само клетките, които отговарят за сперматозоидите.

Стегнат корем

Женският псевдохермафродитизъм е състояние, при което в дете, притежаващо яйчници се откриват определени белези на маскулинизация, най-вече твърде уголемен клитор, който по-скоро наподобява пенис. В голяма част от случаите тези новородени се записват като момчета. В други случаи външните гениталии първоначално имат съвсем нормален изглед, а след години започват да се променят и силно наподобяват белезите на противоположния пол.

Мъжкият псевдохермафродитизъм представлява състояние, при което дете с мъжки хромозомен пол и наличие на тестиси има външни или вътрешни гениталии от женски тип. Причините за това са различни, но най-често срещаната е хипоспадията. Това е вродена аномалия, изразяваща се в недоразвита уретра и нетипично разположение на външния уретрален отвор около долната страна на члена.

Диагностициране на хермафродитизъм

Поставянето на точната диагноза се извършва на база хромозомни изследвания, прилагане на различни хормонални тестове, гинекография. Понякога се назначават биопсични проби, чрез които се изследват с точност желаните тъкани.

Лечение на хермафродитизъм

Лечението на състоянието се осъществява чрез прилагането на хормонална терапия, която се определя индивидуално според случая. Началото на хормоналното лечение трябва да започне възможно по-скоро след поставянето на диагнозата. Хормоналното лечение може да продължи много дълъг период от време. Когато първоначално определената терапия не даде задоволяващи резултати се прибягва до оперативно лечение, чрез което се отстраняват белезите на другия пол.

Когато полът е труден за определяне, трябва да се проведе дискусия със семейството и самият болен с цел, вземане на решение относно това кой пол да остане. Консултацията с психолог може да бъде много ефективно действие с цел запазване на психичното здраве на детето.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни

Рейтинг

4.4
53
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати