Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Същност и прояви на абстиненцията

Същност и прояви на абстиненцията

Алкохолизъм
Електронен термометър за деца-44%
Препоръчано за деца:
Електронен термометър за деца
8.50 лв.
4.78 лв.

Абстиненцията е състояние след внезапно прекъсване на продължителен прием на наркотици и алкохол. Състоянието е резултат на физическата и психическата зависимост, която е създадена заради продължителния прием на психотропни средства.

Алкохолната абстиненция са налице група от симптоми с различно съчетание помежду си. Те се появяват при пълно спиране или рязко намаляване на количеството алкохол, който е бил приеман в голям обем или в продължително време. Абстинентното състояние зависи от качеството и количеството на приеманите спиртни напитки.

Проявява се в две групи – психични и физически симптоми. Психичните са тревожност, депресия, страх, напрегнатост, раздразнителност и непреодолимо желание да се приеме алкохол, с ясната представа, че това ще облекчи всички страдания. Физическите симптоми са стягане в сърдечната област, ускорен пулс, повишено кръвно налягане, тремор на ръцете, устните и клепачите, студена пот по лицето и тялото.

Наркотичната абстиненция се разбира състоянието, при което наркозависимият е лишен от веществото към което е пристрастен. Той изпитва силна, тежкопреодолима нужда да го набави. Както алкохолната, така и наркотичната абстиненция има два компонента – психологична и физиологична.

При психиологичната се изпитва силно желание да се изпита т.нар. „кик” – удоволствието от въздействието на наркотика и чувството на комфорт, свързано с обстановката за неговата употреба като общуването с други наркозависими или специфичната атмосфера на наркосбирките.

Физиологичният компонент се изразява в нарушение на нормалното протичане на физиологичните процеси в организма, които се появяват при отсъствието на наркотичното вещество. Такива процеси са чувство на болка в мускулите и ставите, характерно при хероиновата абстиненция, тежка обща слабост и понижаване на кръвното при кокаиновата абстиненция и други, в зависимост от характера на конкретния наркотик.

Вещества и продукти като кофеин, никотин, теин, марихуана и други, предизвикват основно психологична зависимост, а физиологичната възниква рядко и само след прекалена употреба.

Кокаинът и амфетамините бързо предизвикват физиологична зависимост, която се преодолява сравнително бързо, с по-голямо усилие на волята. Медикаменти като хероин и антидепресанти предизвикват тежка физиологична зависимост, която в повечето случаи е с необратим край.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest