Използването на различни нетрадиционни методи за лечение на някакви неразположения става все по-популярно. Вероятно повечето от вас са чували за хипотерапия, но не са се доверявали напълно. Всъщност това е съвсем реален вариант за помощ и се използва все по-често.
Хипотерапия произлиза от гръцката сума “хипос”, което означава кон. Този вид лечение използва движението на коня при езда. Всъщност движенията на животното помагат на хора, които имат проблеми с двигателните функции. При терапията, разбира се, участва е специалист терапевт или рехабилитатор, който обяснява как да застане пациентът, какво да направи и пр.
Интересното е, че при хипотерапията стойките, които се заемат върху коня могат да бъдат – върху седлото, гледащ напред или назад, легнал по гръб или по корем. Това се определя от терапевтът, който решава от какво има нужда пациентът, в зависимост от своя проблем.
Хипотеарпията може да помогне за балансиране на стойката, да подобри значително мобилността и функционалността на човек. От друга страна има благотворно влияние върху психиката на човек. При хипотерапията възрастта не е от значение – могат да се възползват от нея и деца и възрастни хора с различни проблеми.
Основната част при терапията се дължи на постоянната необходимост от търсене на равновесие. Яздейки кон, човек винаги трябва да е в кондиция и да внимава, защото в противен случай може да падне от седлото. Липсата на ловкост при заболявания като аутизъм и церебрална парализа могат да бъдат преодоляни с помощта на този вид терапия.
Постоянният контакт между човека и коня помага да се избегне тази неловкост и детето да се почувства по-стабилно, в следствие на което ще спадне чувствително и мускулното напрежение.
Първият курс за обучение е организиран в САЩ през 1987 г. Хипотерапията изисква упоритост и постоянство, но определено може да помогне на хора със следните проблеми:
- Речеви увреждания;
- Синдром на Аспергер;
- Аутизъм;
- Емоционални увреждания;
- Церебрална парализа;
- Болестта на Паркинсон;
- При гърчове;
- Проблеми със забавено развитие;
- Проблеми и травми на гръбначния стълб;
- Мозъчни травми;
- Увреждания на ухото или зрението;
- При хора с много различни фобии и неоправдани пристъпи на тревожност;
- Множествена склероза;
- При хора преживели мозъчен удар;
- Увреждания на сърдечно-съдовата система;
- Ампутация;
- Болки в мускулите;