Светът изобилства с различни миризми, някои които са много приятни, докато други са меко казано отвратителни. Много често ароматите събуждат в хората определени спомени – приятни или не съвсем толкова. Миризмите са нормална част от ежедневието – навсякъде сме заобиколени от различни по характер аромати.
Въпреки че са нещо съвсем нормално, има хора, които по някаква причина се страхуват от миризмите. Тези хора страдат от осмофобия. Тя предизвиква страх, отвращение или психологическа свръхчувствителност към определени миризми.
Осмофобията е толкова силна фобия, че човекът, страдащ от нея е способен да направи всичко, за да измъкне или да избегне миризмата.
Както при всяка друга фобия, осмофобията се характеризира с различни симптоми. Най-често това са силна тревожност и недостиг на въздух, учестено дишане, ускорен сърдечен ритъм, сухота в устата, треперене, изпотяване, чувство за безпомощност. Причините за възникване на осмофобия не са напълно ясни.
По принцип се приема, че фобиите възникват от комбинация от травматични външни събития и вътрешни особености, като наследственост и генетика. Осмофобията основно се появява при страдащите от хронична мигрена, които са я получили от миризми.
Такива мигрени много често се задействат от лоши миризми, но свръхчувствителността на човек може да обхване всички миризми и да се получи осмофобия. Според изследване, около 25% от страдащите от мигрена имат осмофобия в някаква степен.
Когато човек достигне момента, в който е наясно, че страхът му е нереален, той започва да търси помощ. Доказано е, че когнитивно-поведенческата терапия помага на пациентите да се справят със своите фобии. Различни техники за релаксация също могат да бъдат от помощ.
Хипнотерапията помага за „препрограмирането“ на съзнанието и свеждане на симптомите на фобията до минимум. Колкото по-рано се преодолее осмофобия, толкова по-бързо човекът може да се завърне към своя нормален начин на живот.