Артериит на Такаясу

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Болки в ставите

Артериитът на Такаясу е едно от най-често срещаните заболявания от групата на васкулитите. Познат е още като безпулсова болест и синдром на аортната дъга. Артериитът на Такаясу представлява хроничен грануломатозен васкулит, който поразява големите и средните артериални съдове.

Предимно засяга аортата и нейните главни разклонения, включително и кръвоснабдяващите мозъка. Възпалението обхваща средния и най-вътрешния слой на съдовете.

Артериитът на Такаясу е открит през 1908 година. Наблюдава се по-често при жените. Все още не са уточнени точните причини за възникването му. Като възможни причини се споменават туберкулоза, ревматизъм и други инфекции с хроничен характер, които водят до патологично изменена реактивност на болния.

Според друга теория, основно място в развитието на тази болест играят някои неврооендокринни фактори.

Симптоми при артериит на Такаясу

В самото начало на заболяването болните се оплакват от лесна уморяемост и отпадналост, загуба на апетит и килограми. Други неспецифични симптоми са болки по мускулите, виене на свят, поява на артрит, нощни изпотявания.

Васкулит

С прогресирането на възпалението, започват да се появяват някои от характерните за болестта симптоми като болки над засегнатите артерии.

Когато артериит на Такаясу не се диагностицира навреме и не се назначи лечение, започват да се появяват исхемични изменения. Наблюдава се засягане на сърдечното кръвоснабдяване.

Засягането на аортата причинява поява на сърдечна недостатъчност с течение на годините.

Ако е засегнато мозъчното кръвообращение, болните съобщават за силно и продължително главоболие, световъртеж, промени в настроението и емоционална нестабилност.

Стеснението в кръвоносните съдове на крайниците може да се прояви със слабост, умора в мускулите и болка при физическо натоварване.

Много често се засяга артерията, която оросява горните крайници, което се отразява и на пулсациите /ключов симптом на заболяването/ - проявява се с едва доловим или липсващ пулс на един от горните крайници. Именно поради тази причина, много често заболяването се нарича безпулсова болест.

Типични за артериит на Такаясу са артериалните шумове. При определена част от болните може да се наблюдава и артериална хипертония. Поразяването на съдовете, които оросяват чревния тракт се характеризира с коремни болки.

Артрит

Диагностициране на артериит на Такаясу

На първо място се прилага физикален преглед. Следва назначаването на лабораторни изследвания, които установяват наличието на нетипичен брой тромбоцити и левкоцити, анемия.

Артериографията има основно значение за поставяне на диагнозата. Това е метод, чрез който се установяват засегнатите съдове и се определят точните изменения, възникнали в тях.

Лечение на артериит на Такаясу

Поставянето на диагнозата и назначаването на подходящо лечение задължително се правят от специалист. Кортикостероидите са основен медикамент за лечение на артериит на Такаясу.

Те значително подобряват състоянието на болния. С редуцирането или спирането на кортикостероидите е възможно оплакванията да рецидивират. Ако е налице артериална хипертония, се назначава симптоматично лечение.

Когато медикаментозната терапия не дава желаните резултати, трябва да се осъществи оперативна намеса. Понякога тя е единственият начин за възстановяване на възникналата необратима съдова недостатъчност.

При ранно диагностициране и правилно лечение на артериит на Такаясу, много често се наблюдава спонтанна ремисия и оздравяване. При болни, при които състоянието е открито късно или не е лекувано, се наблюдава прогресиране на възпалителните процеси и тежки усложнения като сърдечно-съдови и мозъчни проблеми.

Статията има информативен характер и не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни