Масажът при бебенцата може да започне още когато бебчето се прибере от родилния дом. Бебешката гимнастика започва след втория месец, а има и още едно условие, за да започнете с гимнастиката – бебчето трябва да бъде поне 4 килограма.
И масажът и гимнастиката са полезни за организма на мъничето – упражненията ще тонизират мускулатурата му, ще подействат в положителна посока на кръвообращението, на дишането, на обмяната на веществата.
Не на последно място гимнастиката и масажът ще помогнат за правилното функциониране на всички органи. Детенцето трябва да бъде спокойно.
Какво трябва да знаем за бебешката гимнастиката?
Можем да я извършваме два пъти дневно, като в стаята трябва да бъде топло и достатъчно комфортно, както за нас, така и за бебчето.
Бебето трябва да е сложено на легло или маса, задължително условие е мястото, където ще масажирате бебето, да бъде меко. Използва се бебешко олио. След което се започва същинската гимнастика, чрез която се активизират мускулите на мъничето по групи.
Прилагайте тези упражнения преди бебчето да се е нахранило. От последното хранене до започването на гимнастиката трябва да е изминал поне час.
В бебешката гимнастика се включват и т.нар пасивни дихателни упражнения. Може да си пуснете лека и приятна музика, може да му говорите, докато правите упражненията.
Гимнастиката се разделя основно на два вида – до 6-ия месец и след 6-ия месец. Причината да се дели така е в развиването на опорно-двигателния апарат на отрочето ви.
Все пак до края на шестия месец мъничето не може да седи и ако напрягате мускулите в тази насока, може да се стигне до фатални последици за детенцето.
Масажните движения започват да се извършват от горните крайници, гърдите, коремчето и след това крачетата на бебето. После детето се слага по корем и масажирате крачетата му отзад и гърба.
Важно е да се отбележи, че масаж не се прави върху гръбначния стълб на мъничето, както и на гърдите – може под или над тях. Лекарят или акушерката в родилния дом ще ви покажат как да извършвате правилно масажа и гимнастиката.