Фимоза

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Фимоза

Фимозата представлява медицинско състояние, което се характеризира с невъзможност препуциумът да се изтегли над главичката на пениса. При наличието на фимоза свободното и безболезнено забелване на главата на половия член е невъзможно. Препуциумът е кожата, която покрива главата на пениса.

Видове фимоза

Физиологична фимоза – представлява нормално състояние при новородените деца. При тях препуциумът е плътно прилепнал около главичката и с напредване на възрастта постепенно започва да се отделя от нея. Половината три-годишни момчета могат да отдръпнат препуциума зад главичката на пениса си.

Патологична фимоза – представлява неспособността препуциумът да се изтегля зад главичката след периода на пубертета или след като преди е било възможно. Обикновено се получава заради образуване на белег /от рана например/ на кожата.

Патологичната фимоза се получава най-често заради ниска хигиена или чести периоди на баланит. При наличие на парафимоза /перманентно заклещен зад главичката препуциум.

Възрастните мъже също са застрашени от фимоза, заради загуба на кожна еластично и намаляване честотата на ерекциите. При тях и захарният диабет може да е причина за възникване на проблема.

10% от момчетата продължават да страдат от физиологична фимоза и след 3-годишна възраст. По-голям процент имат частична. Между 1 и 5% от 16-годишните момчета имат фимоза.

Диагностициране на фимоза

За по-сигурно идентифициране на фимоза трябва да направи диференциална диагноза, която разграничава проблема от други медицински състояния, някои от които могат да бъдат подобни – аназарка /силен генерализиран оток на кожата/; ангиоедема /оток на кожата и лигавиците/; баланит /възпаление на главата на пениса/.

Фимоза

Лечение на фимоза

При малките деца фимоза трябва да бъде третирана само, ако причинява сериозен дискомфорт или затруднява процеса на уринирането. Понеже невинаги фимозата причинява проблеми, не всички мъже я отстраняват.

Най-общо лечението на фимоза бива хирургично и нехирургично. Нехирургичните методи включват на първо място кортикостероидни мазила.

До цели 95% от случаите на фимоза се поддават на лечение с препарати, които съдържат бетаметазон, прилагащи се в самия отвор на препуциума. Страничните ефекти от тази терапия се ограничават до болка и зачервяване на препуциума.

Другият нехирургичен метод е разтягане на препуциума, ръчно или чрез специализирани средства.

Хирургичните подходи за лечение на фимоза са няколко. Първият е обрязване – представлява премахване на препуциума. Другият е дорзален разрез, който представлява единичен разрез по дължината на препуциума, по горната страна на главичката.

Вентралният разрез е метод, при който разрезът започва от еластичната кожна гънка, свързана с препуциума до основата на главичката, при което се премахва цялата кожа.

Последният метод е препуциопластика, при която се прави по-малък дорзален разрез. Тя е алтернатива на обрязването.

При правилно провеждане на лечението, възстановяването е пълно. След приключването на възстановителните процеси трябва да се посети уролог, който да гарантира, че всичко е протекло успешно.

Статията има информативен характер, който не замества консултацията с лекар!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Популярни

Рейтинг

3.9
55
40
36
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати