Фимозата представлява неспособност на кожата, покриваща главата на пениса (препуциума), да изпълнява своите функции поради стеснението ѝ. Така всяко заголване и откриване на главата на пениса предизвиква болка и дискомфорт.
Фимоза може да изглежда като стегнат пръстен или ластик на препуциума около върха на пениса. Фимоза се разделя на две форми: физиологична и патологична.
При физиологичната форма децата се раждат с по-стегнат препуциум, но при голяма част от тях с времето той естествено се освобождава. Нормално около 5 годишна възраст тази фимоза трябва спонтанно да изчезне. При някои деца този процес може да се удължи и до пубертета (по изключение).
При патологичната (придобита) фимоза причините често са белези от наранявания, възпалителни процеси. По-грубото прибиране на препуциума може да доведе до кървене и травма на фината кожа на бебетата.
Рискови фактори тук са наличието на редица заболявания. Такива са диабет, някои кожни заболявания.
Смята се още, че мъжете, водещи полови контакти и имащи фимоза, е по-вероятно да се заразят с болести, предaвани по полов път. Причината е наличните микротравми и отворени кръвоносни съдове в областта на препуциума. Доказано е и че обрязаните мъже по-рядко са засегнати от болести като СПИН, Хепатит, Сифилис и други.
Обикновено не се изисква специална грижа за препуциума в ранна възраст. Той не трябва да се издърпва насилствено, но може от време на време много нежно да се притегля към главичката на пениса. При много от новородените момчета вътрешният слой на препуциума е слепен с главичката на пениса и това продължава обичайно до края на 1 година.
Много е важна личната хигиена на бебето, свързана с редовно почистване, измиване и смяна на памперсите. Кожата на главичката на пениса изисква обичайните грижи, както и останалите части на тялото. Под поддържане на хигиена се разбира леко издърпване, измиване със сапун или шампоан за тяло и отново връщане в изходно положение.