Дископатията или по-точно - дисковата херния, е състояние, засягащо гръбначния стълб. При него разкъсване на външния фиброзен пръстен на интервертебралния, междупрешленен диск позволява на меката централна част да се деформира и да излезе навън.
Въпреки че на моменти състоянието е изключително болезнено, повечето от пациентите с дискова херния не се нуждаят от операция. Лечението обикновено започва с почивка на легло, нестероидни противовъзпалителни средства, прераства във физиотерапия, прием на перорални стероиди, епидурална инжекция на кортикостероид и завишен контрол на телесното тегло.
Намаляването на отока и възпалението паралелно с болката става след няколко дневна до няколко седмична почивка на легло и пълното редуциране на физическата активност. Заедно с приема на противовъзпалителни лекарства, това ще възстанови засегнатия диск.
Ако болката при дископатия е лека до умерена, тя се контролира с нестероидни противовъзпалителни средства. Прерасне ли в по-силна и не се повлиява от тях, те могат да бъдат комбинират с опиоидни аналгетици.
При непостоянна болка, проявяваща се в спазми, обикновено се назначават мускулни релаксанти. В редки случаи могат да се приложат и перорални или парентерални стероиди. За облекчаване на болката и другите симптоми за няколко месеца обикновено се прилага епидуралнаната инжекция на стероид в областта на хернииралия диск.
За лечението на дископатията много важна е физиотерапията. Провежда се от физиотерапевт и включва тазова тракция, нежен масаж, терапия с лед и топлина, ултразвук, електростимулация на мускулите и стречинг упражнения. Главната и цел е заякването на мускулите, поддържащи гръбначния стълб.
Ако пациентът е с наднормено тегло, едни от средствата за намаляването на болките в гърба са диетата и физическата активност.
В редки случаи, при които никой от изброените методи не спомогне, се налага оперативна намеса.
Разбира се, за премахване на болката може да се приложи и народна медицина. Ето няколко рецепти:
- 4 глави чесън се счукват. Смесват се с 1 с.л. олио, сода бикарбонат и сол. Болното място се намазва с получената смес и се увива с плат. Компресът се сменя на всеки 12 часа, в продължение на 3 дни.
- Парче плат се напоява с ябълков оцет. Върху него се начуква бял тамян и се поставя върху кръста. Носи се поне 1 час. През нощта болното място се намазва със силна ракия или спирт. Отгоре се слага вестник и се омотава с вълнен шал.
- Един настърган картоф се разстила добре върху кръста и се увива с нещо за през нощта. Повтаря се всяка вечер, докато болката отмине.