Непрекъснато сме информирани колко важно е движението за доброто ни здравословно състояние. Повечето хора, които не спортуват и никога не са го правили си мислят, че са допуснали огромна грешка, че не са започнали някакви тренировки на по-крехка възраст. Всъщност възрастта няма значение, стига човек да има желание.
Спортът подобрява здравето, независимо дали спортуваме цял живот или сме започнали на по-късен етап. Това твърдение се потвърждава и от британско изследване. Дори да прехвърляте 60 години, не е късно да започнете да се движите активно, за да си осигурите по-добро здраве.
Авторите на изследването от Юнивърсити колидж са направили анализ на 3500 човека, чиято средна възраст е 64 години. Тези хора са били наблюдавани в продължение на осем години.
Изследователите установяват, че онези от тях, които са започнали да спортуват на по-късен етап от живота си, запазват шанса си да остаряват в добро здраве три пъти повече за сметка на неспортуващите.
Другата група от тези хора, които практикуват активни тренировки от по-ранна възраст, пък увеличават възможността да остареят в добро здраве седем пъти повече.
Добро здраве в късна възраст означава, че хората няма да имат сериозни физически или хронични умствени заболявания, уточняват изследващите.
В групата изследвани са включени и такива, които спортуват цял живот, и такива, които са започнали своите тренировки на по-късен етап. Много малко са били участниците в изследването, които са водили заседнал начин на живот с почти никакво движение.
В края на изследването една пета от всички взели участие в него са определени като остаряващи хора в добро здраве. Специалистите не пропускат да ни напомнят, че физическата активност е свързана с много по-малък риск от инсулт, сърдечно-съдови заболявания, Алцхаймер и др.
Ръководител на цялото проучване е доктор Марк Хеймър. Той напомня, че тренировките не означават задължително потене във фитнеса или пък бягане. За физически активни се приемат и хора, които се занимават с градинарство или се разхождат често.