Смяната на времето, освен че осигурява един час повече сън, довежда до скъсяване на деня и ранното настъпване на вечерта. А дали това wodi и до намаляване на физическата активност у хората?
Ново проучване предполага, че скъсяването на деня е причина за намалената физическа активност у децата, а оттам се стига и до появата на здравословни проблеми.
Изследователи от Лондон, Великобритания провели проучване с участието на 23 000 деца, на възраст между 5 и 16 години, които живеели в девет различни страни.
На всяко едно от тях е бил поставен акселерометър (уред, чрез който се измерва ускорението на движещи се обекти) за ежедневно измерване на движението на тялото, след което средната величина била използвана от учените за определяне и на средната физическа активност.
Екипът допълва, че в анализа били имани предвид и климатичните особености на съответния район - валежи, влажност, температура и скорост на вятъра.
Резултатите не изненадали изследователите, като се оказало, че са налице и разлики във физическата активност на децата през летните и зимни месеци на годината. Анализът заключил, че през лятото, когато слънцето залязва към 21 часа вечерта, децата имат с близо 20 % повече движение, за разлика от времето през зимата, когато след 17 часа вечерта слънцето вече си е отишло.
Накрая учените изчислили, че така детето губи средно по 5 % от физическата си активност през студените дни особено заради факта, че се стъмва по-рано. И това според тях е важно за здравословното им състояние.
Учените подкрепят своето изследване макар да смятат, че ще са нужни още наблюдения в тази насока. Те вярват, че повечето дневна светлина ще се отрази по-благоприятно върху здравето на цялото население, припомняйки за силното влияние на слънцето върху центрове на мозъка, които влияят на настроението у хората.