Представете си, че преминавате курс на обучение, за да се включите в предстоящ маратон. Вие сте уверени, че се чувствате добре, защото до този момент всичко протича перфектно, не срещате никакви проблеми и не страдате от физическа немощ. Избрали сте си удобни обувки, а GPS часовникът ви е синхронизиран. Всичко изглежда напълно съвършено и скоро сте пред "прага" на дългото спортно предизвикателство.
Вече е дошъл денят на истината. Вие тичате. Първите няколко мили ги изминавате добре, докато изведнъж не усещате леко "промърморване" в стомаха. Опитвате се да го игнорирате, но то се превръща в спазъм, а усещането ви прераства в лошо предчувствие. Болката ви казва да спрете да препускате напред или нещо лошо може да се случи. Вашият дългосрочен план в този момент се трансформира в търсене на най-близката обществена тоалетна.
На какво може да се дължи фактът, че стомахът ви се е разбунтувал срещу вас? Най-вероятният отговор е: стомашно-чревният дистрес, по-известен като гастроинтестинален дистрес. Най-честите симптоми, съпровождащи това неприятно състояние, са: коремни спазми, образуване на газове, оригване, киселини в стомаха, гадене, спешна нужда за дефекация, диария, повръщане и при крайни случаи на усложнение - стомашно-чревно кървене.
Както можете да видите, признаците, по които можем да разпознаем стомашно-чревния дистрес, варират от леки до тежки като усещане за страдащия. Това, което обаче е категорично ясно, е че заболяването е неприятно и може да промени нашето ежедневно самочувствие и тонус.
Все още се провеждат редица изследвания, които да обясняват на учените причините, които са отговорни за появата на гастроинтестиналния дистрес. Известно е, че храносмилането се осъществява и протича най-лесно, когато тялото ни е отпуснато и не извършваме силови физически упражнения.
Мозъкът изпраща допълнително кръв към червата, за да подпомогне и засили процеса по обработваме на погълнатата храна. Всяко едно натоварване, което ни принуждава да изразходваме допълнително енергия и да се движим повече, може да наруши правилното протичане на храносмилането. Всъщност в такъв момент в тялото ни започва да се концентрира повече кръв към мускулите и по-малко към стомаха. Също така червата са подложени на механично моментно травмиране, когато се навеждаме, подскачаме или тичаме, което затруднява допълнително работата им.
Храните, които стимулират по-интензивната им дейност, като фибри и кофеин, могат да предизвикат още по-силен дискомфорт и по-осезаема реакция на тялото. Упражненията също влияят на покачването на хормоналното равнище, при което на стомаха се сигнализира да раздвижи процеса по обработка на храната. Колкото по-интензивно тренирате, толкова по- вероятно е да обострите симптомите на гастроинтестиналния дистрес.
Когато червата не разполагат с ензими, които да преработват специфични храни като мляко или зърнени продукти, тогава усвояването на вашия обяд или вечеря се затруднява. Резултатът: интензивна чревна дилатация и образуване на газове. Когато липсва ензимът лактаза, лактозата в млякото достига червата ви, но не се метаболизира правилно. Там вашите чревни бактерии се опитват да я преработват, но това довежда до образуването на излишни газове.
Гастроинтестиналният дистрес може да е свързан също така със синдрома на раздразнените черва, който се причинява от чувствителни нерви и води до възпаление на чревната стена. Например ние изхвърляме от организма си средно едно и също количество газове за денонощие: около 1 литър на 14 пъти, но някои от нас усещат дискомфорт повече от други при този естествен процес.
Някои от факторите, които водят до гастроинтестинален дистрес, могат да бъдат успешно контролирани. Това се отнася и до проблема с дехидратацията. Загубата само на 2 % от телесното ви тегло вследствие на липса на достатъчно течности в организма може да доведе до стомашно-чревни проблеми.
Има няколко неща, които можете да направите, за да поддържате червата си спокойни и в добро състояние. Един лош опит не трябва да ви пречи да продължите с тренировките. Най-важният съвет е да избягвате да консумирате храна непосредствено преди да ви предстои да се движите активно или да тренирате. Не яжте храни, които се усвояват трудно от организма, ако няма да може да осигурите на тялото си почивка, за да обработи храната. Дайте на храносмилателната си система 1-2 часа време, за да усвои добре вашия обяд или вечеря. Избягвайте храни, богати на фибри като някои плодове, бобеви растения и зърнени продукти.
Ако смятате, че имате стомашно-чревен дистрес, се опитайте да си установите режим на хранене, в който всеки ден да ядете в определен час, както и да посещавате тоалетната веднага щом като усетите позив за това. Този подход може да помогне за храносмилането, така че тялото ви да се приучи да произвежда точното количество на газове в подходящото време. Леките и ритмични упражнения, особено ходенето, могат да улеснят перисталтиката на червата и да облекчат освобождаването на храносмилателните газове.
Подуване на корема е един от често срещаните симптоми на стомашно-чревния дистрес. То се получава, когато бактериите, които живеят в червата ни, произвеждат излишък на газове. Добре би било в случая да намалите консумацията на храни с високо съдържание на захар, тъй като тя може да стимулира развитието на микроорганизми.
Ако вашият гастроинтестинален дистрес се дължи на непоносимост към млечни продукти, тогава премахнете от ежедневното си меню млякото, сухото мляко, суроватката, казеи и лактоза.
Правилното хранене с много зеленчуци и богати на омега-3 мастни киселини храни не само помага на храносмилателната система, но също така и на здравето ви като цяло.
Опитайте се да ядете кисело мляко, за да минимилизирате симптомите на стомашно-чревния дистрес. То е богато на "приятелски" за човека бактерии, които са полезни за организма и особено за стомашно-чревния тракт. Наблягайте също така на леки храни като супи и сосове, за да се облекчи подуването на корема.
Билките могат да бъдат изключително полезни, за да успокоите раздразнението при хранене и стомашно-чревния дистрес. Билковият чай от глухарче и салвия е отлично средство срещу болката, както и подпомага изключително доброто храносмилане.