Четенето на всякакъв вид литература е от голяма полза за развитието на мозъка и е определящо в голяма степен за възприятията на човека към заобикалящата го среда.
Изследователи от Атланта, Джорджия публикуват свои открития относно ефектите от четенето на романи върху мозъка.
Те провели своето проучване с участието на 21 студенти, които трябвало да прочетат по една книга в категория трилър. Било подбрано четивос интригуващ сюжет.
В 19 последователни дни екипът анализирал участниците. През първите 5 дни учените извършвали функционален магнитен резонанс за сканиране на мозъците на доброволците, докато те са в състояние на покой.
След това в продължение на 9 дни студентите трябвало да прочетат специфични части от романа, преди да са го завършили целия. Те също били инструктирани да го правят вечерта, а на сутринта да се срещат отново с изследователите.
И накрая след пълния прочит на трилъра участниците е трябвало да решат тест, с който да докажат, че са прочели целия роман. А след него е направен отново функционален магнитен резонанс в момент на покой на тялото и ума.
Заключението на изследователите посочило, че при проведените ЯМР сутрин се наблюдавала активност в левия темпорален кортекс, област от главния мозък, който е свързан с възприемането на езика.
Също се отчела повишена свързаност в една зона на мозъка, наречена централна бразда. Тя е сензорна моторно – двигателна област в главния мозък, свързана с възприятията за усещане на тялото. Например в моменти, когато мислим за работа, се активират неврони, свързани с действителни физически движения на тялото.
И накрая екипът определя четенето на романи като начин за пренасяне на ума на читателя в тялото на главния герой. И, оказва се, реакциите не са моментни, защото са били отчетени мозъчни промени до 5 дни след прочита на романа. Това показва, че една книга може да промени дълготрайно мозъка, като остава въпросът за колко дълго време?