Иска ли ни се или не, но бременните жени са с повишен апетит. Въпросът е доколко тези жени успяват да контролират менюто си, така че то да е богато на важни витамини и минерали, без да довежда до затлъстяване.
Факт е как излишните килограми са бреме за хората, независимо какви са обстоятелствата около това. Редица изследвания са показали на света негативните ефекти от наднорменото тегло.
За нормално се счита наддаването средно по килограм на месец, като обичайно към края на бременността се задържат повече течности в организма на жената и се качват повече. Това изчислено за периода до раждането се равнява на средно 10 до 15 килограма.
Ново изследване определя затлъстяването при бременната жена като рисков фактор за увреждане бъбреците и пикочните пътища на плода. То бе представено с детайли в Пенсилванският конгресен център тези дни.
До момента актуализирани данни посочват, че вродените аномалии на бъбреците и пикочните пътища представляват 1 % от всички бременности и заемат близо 20 – 30 % от всички пренатални (преди раждане) аномалии.
Целта на доклада, казват изследователите от Пенсилвания, ще бъде да се намери начин за превенция на затлъстяването у бременните жени. Също се цели създаването на мерки за по-голяма информираност относно рисковете, както и начини за справяне с излишните килограми.
Статистиката показва, че вродените аномалии на отделителната система се равняват на 3 до 10 случая на 1000 новородени деца. Такива проблеми се появяват през ранния период на бременността, средно между 5 и 14 седмица от развитието на ембриона.
Те могат да включват липсата на бъбрек или и на двата, ненормалното им местоположение в тялото, аномалии на уретерите на плода, на пикочния му мехур и редица други.
Лечението в тези случаи, когато е възможно, е оперативно и зависи от степента на увреждане.