Оплешивяването всъщност е проблем сред господата – доста често, след като забележат, че започват да оплешивяват, започват да търсят всякакви варианти да спрат този процес.
Има доста продукти, които обещават косата да стане буйна и силна, но има и доста митове, свързани с оплешивяването, на които хората се доверяват. Сред тях може би най-сериозно се отличава този, че носенето на шапка причинява оплешивяване.
Ако до момента нито един методите, които сте използвали, не е бил успешен, съвсем скоро може да се появи нов начин за лечение.
Японски учени са решили да опитат да лекуват оплешивяването, като използват стволови клетки. Специалистите, които ще проведат лечението, обясняват, че, за да бъде успешно то, е нужен участък от кожата на главата (около 5 мм) на човек, от който ще се изолират клетки, отговарящи за растежа на космите.
След това те ще бъдат присадени на пациента, който страда от оплешивяване. Японските учени се надяват новата им технология да бъде вече готова за масово използване още през 2018 година, съобщава японската радиотелевизионна корпорация Ен Ейч Кей.
В края на месец ноември властите в Япония направиха промени в законодателството и вече е позволено на производствените компании да използват в своите разработки стволови клетки. Преди тази промяна подобно право имаха единствено медицинските учреждения, съобщават Ен Ейч Кей.
Първата операция по присаждане на ретина от стволови клетки е извършена именно в Япония по-рано тази година. Специалистите твърдят, че след операцията зрението на 70-годишния пациент се е подобрило значително.
Пациентът е страдал от макулна дегенерация, което е една от основните причини за ослепяване при възрастните хора. Методите на лечение, които са съществували до този момент, са успявали само временно да отстранят симптомите на заболяването.
След като операцията на пациента е била определена за напълно успешна от Рикен – японски държавен институт по естествени науки, властите са решили да отделят повече пари за изследванията със стволовите клетки.
Правителството отпуска повече от един милиард долара за проучвания в тази посока през следващото десетилетие.