Компютрите могат по-добре да опознаят хората благодарение на Фейсбук и популярния бутон харесвам. Британски и американски учени дори твърдят, че по този начин може да се разбере много повече за личността на човек, отколкото чрез близките и роднините му.
Научното изследване е направено съвместно със специалисти от Станфордския университет, Калифорния и Кеймбриджкия университет във Великобритания и е публикувано в САЩ. Доста плашещ е фактът, че компютърът може да определи по-добре индивидуалността на човека от неговото семейство, смятат изследователите.
Учените твърдят, че единственият, който може до някаква степен да си съперничи с компютъра в това отношение, е половинката на човека.
Лайкванията във Фейсбук са средно към 227 на един потребител и според учените те са напълно достатъчни, за да се разкрие детайлно личността на конкретния човек. За своето проучване специалистите са наблюдавали над 86 хиляди потребители в социалната мрежа – всички участници в изследването били доброволци.
Те са попълнили въпросници – специалистите са се интересували най-вече от чертите на характерите им и от това как те самите биха се описали. Освен това доброволците са дали достъп на специалистите до техните лайкове във Фейсбук.
![Лайкове](/files/lib/300x225/computer26.webp)
След това учените са разпитали по един приятел на повече от 17 хиляди участници, както и по един роднина на над 14 хиляди потребители. Накрая специалистите сравнили събраната от трите източници информация – личната, от лайкванията в социалната мрежа и от близките им, чрез компютърен анализ.
Резултатите показват, че колкото повече лайквания е анализирал компютърният модел, толкова повече се е доближавал до оценките, които самите доброволци са си давали. След само десет лайка компютърът описвал личността на потребителя по-добре, отколкото колегите му, смятат учените. След 150 харесвания от страна на потребителя, машината вече знае повече за човека от неговите приятели.
Колегите, приятелите и дори роднините виждат човека в определена светлина, в конкретни ситуации, затова е съвсем възможно да имат и по-малко информация, твърдят учените. Компютрите правят своята оценка на систематичен и логичен принцип, а хората често са пристрастни.
Тези резултати показват, че компютрите могат до някаква степен да разбират човешката личност, а това след време може да се окаже полезно в друга научна насока, обясняват учените.