Резистентността към антибиотици е един от най-наболелите проблеми, пред които е изправен съвременният свят. Центровете за контрол и превенция на заболяванията изчислява, че всяка година близо 2 милиона души в САЩ проявяват резистентност към антибиотично лечение, от които 23 000 загиват.
Проблемът е, че резистентността към антибиотици ограничава способността за лечение от бактериални инфекции, както и профилактиката след редица медицински процедури, каквато е трансплантацията на органи. При нея се разчита именно на предпазване от развитието на възпалителни процеси, което ще е трудно, ако е налице неспособност на антимикробните препарати да убиват или да спират растежа на бактериалните причинители.
По тази причина през месец септември 2014 президентът на САЩ Барак Обама подписва изпълнителна заповед, която отпуска повече средства за проучвания и борба с резистентните бактерии.
Така през 2016 година се очаква почти двоен ръст на средствата за борба и превенция на антибиотичната резистентност, които възлизат на близо 1.2 милиарда долара.
Благодарение на упоритата работа на изследователи от Националния Здравен Институт учените успяха да изолират първия нов антибиотик от 25 година насам – Teixobactin (теиксобактин).
Това е и целта на Белия дом, да се повиши финансирането именно на този вид иновативни изследвания и открития.
Разумното прилагане на антибиотичните препарати е от съществено значение, за да се забави появата на резистентност при бактериите, както и да се удължи полезният живот на ефективните антибиотици.
Правителството на САЩ си е поставило високи цели, целящи подобряване качеството и продължителността на живот.
И това е една изключително важна стъпка, за да не се прави повече компромис със здравето на хората или животните. Разбира се това изисква координация, сътрудничество и ангажираност на доставчиците на здравни услуги, смятат специалистите.