Резистентността към антибиотиците започва да се превръща в заплаха за човешкото здраве според специалисти. Статистиката посочва, че всяка година резистентните инфекции причиняват заболявания на повече от 2 милиона души в САЩ, като част от тях завършват с фатален изход.
Д-р Стив Соломон, директор на Службата по антимикробна резистентност изказва своите опасения, че прекомерната употреба на антибиотици насърчава лекарствената резистентност, стигайки се до неефективността на препарата да унищожава бактериалните причинители.
Едно проучване в САЩ установява, че на близо 50 % от хоспитализираните пациенти в болниците са били давани антибиотици. Освен това половината от тях са приемали повече от два антибиотични препарати.
Целта на последно изследване, ръководено от Д-р Шели Магил, е да се намали антибиотичната резистентност, като се подобри и регулира прилагането на антибиотици.
Те осъществяват анализ върху 183 болници от 10 щата на САЩ за периода май–септември, а пациентите към момента на изследването наброявали 11 282 души. Установило се, че 5635 или 49.9 % са получавали антибиотично лечение, в 32.7 % от случаите са давани повече от два антибиотика, при 12.1 % - поне три вида, а в 5.4 % - четири или повече антимикробни препарати.
Екипът открил още, че тези от пациентите, получавали антибиотик поради открита инфекция, се равнявали на 75.9 %, на 19 % - по повод оперативна интервенция, в 6.9 % от болните е даван антибиотик профилактично, а за 6.9 % не е имало основателна причина. Най-често използваните препарати били Ванкомицин, Пиперацилин Тазобактам, Цефтриаксон и Левофлоксацин.
При анализ на резултатите от проучването се установило, че 54 % от антибиотиците са били използвани за лечение на само три вида инфекции – на долните дихателни пътища, на пикочните пътища и инфекции на кожата и меките тъкани.
Изследователи смятат, че това изследване може да подобри и промени случаите, в които се налага прилагането на антимикробни препарати, запазвайки чувствителността на причинителите.