Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Разработиха молекула, която преборва антибиотична резистентност

Разработиха молекула, която преборва антибиотична резистентност

Антибиотична резистентност

Учени направиха значителен пробив в борбата срещу супервирусите. Това са онези микроогранизми, които са развили резистентност срещу антибиотиците. Вече е създадена специална молекула, която успешно обръща наведнъж антибиотичната резистентност в множество щамове на бактериите.

В последните години инфекции, които лесно се лекуваха в миналото, стават все по-устойчиви. Новата молекула обаче атакува именно ензима, който прави бактериите резистентни на съвременните лекарства.

Откритието, обръщащо антибиотичната резистентност, може да позволи да се използват лекарства, които в момента са безполезни. В момента сме изгубили способността си да използваме някои от най-масовите антибиотици, казва водещият изследовател Брус Гелър от Орегонския щатски университет.

Ученият обяснява, че повечето познати бактерии вече са развили резистентност към традиционните антибиотици. Именно поради тази причина американските учени вместо да се съсредоточат в усилия в създаването на нови лекарства, както повечето си колеги, са се опитали да направят една крачка пред заразите, като изобретят метод, с който да ги накарат да реагират на лекарствата, вместо да им устояват.

Решихме, че няма смисъл да работим по създаването на нови лекарства. Това е омагьосан кръг, при който временно се справяме с вирусите, а после те отново стават резистентни. Просто се съсредоточихме в направата на малки модификации на вече съществуващите антибиотици. С малка химическа промяна ние успяхме до голяма степен да се справим с мутиралите бактерии, казва още Гелър.

Бактерии

Новината за научното откритие идва на фона на апокалиптичните прогнози, които бяха разпространени миналата година от Световната здравна организация. Доклад на ООН, изготвен от СЗО, определи антибиотичната резистентност като фундаментална заплаха за човечеството, която ще убие 300 милиона човека до 2050 година.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest