Все по-често срещащо се в България заболяване е подагра. Тя засяга най-вече хората над 40-годишна възраст и се наблюдава по-често при мъжете, отколкото при жените. Изразява се в подуване и болки в ставите, като в почти всички случаи се касае за ставите на големия пръст и се дължи най-вече на нездравословния начин на живот.
Заради тези симптоми много хора си мислят, че става въпрос за артрит и бързат към аптеката да си купят медикаменти за мазане, подходящи за артритните заболявания. Подаграта обаче е нещо съвсем друго.
Най-общо казано тя е следствие от високото ниво на пикочна киселина и за да бъде установена като заболяване е необходимо да си направите изследване на кръвта, установяващо нивото на пикочната киселина в организма.
За облекчите болките при подагра е добре да разберете наистина какво представлява тя като заболяване. Причинява се от смущения в обмяната на нуклеопротеидите, с резултат на което се натрупва пикочна киселина в кръвта, в близост до ставните торбички и др.
По време на криза болките са много силни, като може да се стигне до втрисане и повишаване на телесната температура, както и с хронично изкривяване или подуване на ставите.
През този период е препоръчително за хората, страдащи от подагра да лежат в положение, в което ще изпитват най-малка болка. След консултация с лекар той ще Ви изпише най-подходящите за Вас медикаменти, сред които и обезболяващи.
Кризите не са много продължителни и обикновено в рамките на 3-4 дни отминават. По време на тях се препоръчва да се консумират само течни вегетариански храни - плодови и зеленчукови сокове и нектари, зеленчукови супи, компоти. За да избегнете повторната поява на кризата обаче е задължително да спазвате режим на хранене и то постоянно, а не само за няколко дни.
За хората, страдащи от подагра се забранява консумацията на хранителни продукти, които са богати на пикочна киселина, за да може да се свали високото ѝ ниво. Идеята е да се ограничат животинските белтъчини, най-вече вътрешностите и да се наблегне на плодовете и зеленчуците.
Препоръчват се млякото и млечните продукти, прясната и нетлъста риба, нетлъсто варено телешко месо, малко масло, много минерална вода, всякакви плодове и зеленчуци и подправки, но без пикантните.
Забраняват се животинските вътрешности, консервираните меса, колбаси, суджуци, месни бульони, острите подправки и алкохол. Препоръчват се и повече ненатоварващи физически дейности или просто честите разходки.