Видове инфекции

Инфекции

Огромното множество бактерии, които живеят в човека, са безвредни или дори полезни. Такива са например бактериите, които помагат за производството на някои витамини, смилането на храната и усвояването на хранителните вещества. Но в тялото ни има и т.нар. патогенни бактерии - това са бактериите, причинители на инфекции.

Най-добрата защита срещу бактериалните инфекции е собствената имунна система. Можем да помогнем за изграждането на силна имунна защита с разнообразна и качествена храна, с осигуряването на достатъчно сън, със закаляване.

За децата в кърмаческа възраст майчиното мляко е най-добрата защита. То е не само най-добрата храна, но и най-добрата подкрепа на още незрялата им имунната система – то ги снабдява с антитела, каквито бебетата още нямат.

В зависимост от това колко силен е нашият имунитет, ние може да не се разболеем, може да се разболеем или да станем носители. Повечето от нас например носят бацила на салмонелата (придобит след консумация на яйца, млечни продукти, кремове и сладолед, съдържащи яйца), но могат да се разболеят при намален имунитет.

Контактите на болните от салмонелоза, подобно на тези от скарлатина, се следят, защото заразените от тях, но останали здрави заразоносители, могат да сеят зараза, без дори да подозират.

Има много общо между бактериалната и вирусната инфекция. Причина и за двете са микроби, вярно различни, но с равносилно добра способност да се размножават в организма ни. Често симптомите при инфекция са еднакви: повишаване на температурата, отпадналост, наличие на болка, възпалени тъкани.

И бактериалната, и вирусната инфекция се предават по един и същ начин: контакт с болни или носители, контакт със замърсени повърхности или консумация на заразени храни, вода, заразяване при ухапвания от насекоми, чрез пренасяне от животни, независимо дали са домашни любимци или други.

Сигурно мнозина от вас потръпват от мисълта, че може да са заразени с гъбична инфекция. Истината е, че немалко видове гъбички постоянно си живеят по нашата кожа и лигавици. В повечето случаи нормалното съжителство между човека и тях не води до никакви проблеми. При определени обстоятелства някои от тези гъбички може да се изменят и да причинят инфекция.

Най-предпочитаните места за развитие на гъбична инфекция по тялото са кожата, скалпа, ходилата, ноктите на ръцете и краката, устата и влагалището. Гъбичките се нуждаят от топлина и влага, за да се развиват и те разцъфтяват върху топлата и потна кожа, особено между пръстите на краката, ингвиналните гънки и подмишниците.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest