При правилно измерване на пулса може да се постави точна диагноза за някои от най-разпространените болести, измъчващи съвременния човек. Лекари твърдят, че ако се научим да следим за някои определени отклонения в честотата му, ще знаем кога и на какъв специалист да отидем.
Така например, ако пулсът се губи, все едно че е спрял за кратко, задължително посетете кардиолог. Ако не можете пък да напипате пулса си, посетете хематолог. Ако пулсът вие е по-малко от 45 удара в минута, веднага отидете на ендокринолог.
Поставяйки пръсти върху лъчевата артерия и анализирайки пулса си, вие можете да разберете с доста голяма сигурност дали имате някакъв здравословен проблем. Пулсът на здравия човек в състояние на покой е 60-80 удара в минута – тогава се води за ритмичен и равномерен.
Ако пулсът ви е по-малко от 45 удара, чувствате се отпаднали и страдате от хронична умора, може да сте развили блокада на сърцето. Има съществена опасност от тромби в кръвоносните съдове. В такава ситуация веднага отидете на лекар.
Ако пулсът ви е между 46 и 59 удара в минута, има опасност от хипертония. Ако едновременно с такъв пулс измерите и кръвното си налягане и то е над 140/90, трябва да минете през кардиологичния кабинет.
Ако пулсът ви е повече от 100 удара в минута, може да сте получили дисфункция на щитовидната жлеза. Задължително посетете ендокринолог.
При загуба на ритмичността на пулса, когато има неравномерни удари, има опасност за аритмия и трябва да посетите кардиолог. Когато единият удар на пулса е силен, а следващият е слаб или ако пулсът се различава по напълване в дясната и лявата ръка, това може да е знак за порок на сърцето. Ако пулсът ви е трудно да бъде напипан, може да имате анемия или понижено кръвно налягане.
За да сте сигурни в домашната си диагноза, трябва да премерите пулса си няколко пъти през определен период от време. Ако показателите са едни и същи, съобразете се с горните съвети.