Когато заживеете с партньора си, имунната ви система с времето започва да си прилича. Въпреки че всеки организъм е уникален, общите хранителни навици дават своето отражение.
Имунната ни система е уникална, тъй като при всеки броят и видът на клетките, както и активността им, са различни. Това обяснява защо при някои грипът минава за ден, а други ги държи със седмици.
Белгийски учени са провели изследване, в което се опитали да установят как се променя броят на имунните клетки в 54 различни състояния на активност. Те са изследвали кръвните проби на 670 здрави доброволци на възраст между 2 и 86 години. Освен цялостен анализ, учените са проследили как се държат клетките на една четвърт от тях за период от шест месеца.
Установена е впечатляваща способност на клетките след период на активизиране отново да се връщат в обичайното си състояние, все едно нищо не се е случило. Наред с това уникално качество обаче учените забелязали нещо дори още по-интересно.
Тестовете показали, че имунните профили на хората, които живеят заедно, са удивително подобни. Според учените това може да се обясни със сходния начин на живот и идентичните хранителни навици, които партньорите възприемат. Споделената околна среда също дава своя принос за това.
Зависимостта от партньора обаче не може да бъде определена като положителна. Ако той води нездравословен начин на живот например, това неминуемо се отразява и на самите нас. Обратното важи с пълна сила.