Циститът представлява възпаление на пикочния мехур, което е характерно само за жените.
Възпалението на пикочния мехур е урологичен проблем, но причините за това най-често са гинекологични. Затова циститът най-често е появява при възпаления на вътрешните полови органи, които се намират непосредствено близо до пичокния мехур и уретрата.
Най-податливи към цистит са жените между 25 и 30 години. Много често циститът се появява по време на бременност и менструация, когато в половите органи на жената възникват условия за инфекции.
Според едно от последните открития на учените в тази област, жените над 55 години съща са податливи към цистит, тъй като се оказва, че той е свързан с хормоналните промени по време на менопаузата.
По какво може да познаете цистита? Симптоми:
- твърде честа нужда от уриниране.
- неприятна и остра болка при уриниране.
- отделяне на твърде малко количество урина
- урината може да бъде мътна и с неприятна миризма.
- при някои жени се наблюдават и болки ниско в корема.
Ако имате подобни оплаквания, най-добре е да потърсите квалифицирана помощ. Не се ли лекува, циститът може да прерастне в пиелонефрит.
Това е най-честото усложнение. То се получава, когато инфекцията от пикочния мехур достигне бъбреците. Пиелонефритът изисква болнично лечение.
Другото усложнение е интерстициален цистит. Това състояние практически не се поддава на терапия и при него може да се уринира до 150 пъти на ден.