Ние живеем в култура, базирана на страха, който постоянно ни подтиква да контролираме всеки момент от живота си. Ужасени сме от чувството за несигурност, така че неволно винаги предвиждаме, че нещо може да се обърка и правим всичко по силите си, за да се предпазим от смятаната за неизбежна катастрофа.
Това е изтощителен начин да се живее и може да ни разболее. Но има и добри новини! Не е нужно страхът да ни защитава, защото имаме интуиция - много по-мощен, надежден и ориентиран правилно компас, който може да ни води безупречно до истинската картина на действителността.
Подобно на куража и оптимизма, интуицията може да се култивира. Опитайте някои от следните съвети, за да увеличите силата на звука на този надежден вътрешен глас.
1. Медитация
Съобщенията от интуицията са склонни да бъдат ефирни и тихи, така че ако изгубите време да помълчите, това ще ви помогне да чуете и да интерпретирате тези сигнали. Разчистеното пространство на ума дава възможност да пропуснете в него дума, идея или усещане, което да не е ангажирано с ваше предубеждение, а да е чисто послание отвътре.
2. Тренирайте сетивата си
Започнете да забелязвате всичко, което можете, опитвайки се да го възприемете чрез петте си конвенционални сетива. Например, преминава птичка, която чурулика, опитайте се да я изучите и с очи подробно. Избирате си, да речем, диня. Наистина я почукайте, за да различавате какъв звук издава, когато е зряла и хубава отвътре. След това я разгледайте какъв цвят има, как мирише и, естествено, какъв е вкусът ѝ. Тези целенасочени упражнения и по-изострените ни и тренирани основни сетива, могат да повишат чувствителността и на шестото ни чувство.
3. Обърнете внимание на сънищата си
Когато познавателният ум е зает и преимуществено включен, той може да засенчи работата на дясното полукълбо и подсъзнанието - изворът на интуицията. Но когато сме заспали, разумът отстъпва и почива, давайки път да се разтвори пространството на подсъзнанието. То, от своя страна, ни сигнализира в сънищата какво да предприемем, служейки си с дълбоко вкоренени и общочовешки архетипи.
4. Бъдете креативни
Участвайте в творчески дейности, като например рисуване или скрапбукинг, които приспиват когнитивния ум и позволяват на интуицията ви да заговори. Слушайте повече музика. Целта е да развивате и по-често да използвате дясното полукълбо на мозъка.
5. Консултирайте се с карти за гадаене
Научете се да използвате Таро или опитайте да се допитвате до картите Оракул. Доста примитивно ли ви изглежда? Не е така и ще ви обясним. Когато не се облягаш на разумните вметвания на съзнанието, изпуснеш контрола и не разчиташ повече на собствените си предвиждания, даваш възможност невидимият ти глас да прокара своя сигнал, като насочи ръката ти в правилния момент да избере определена подредба на картите или да предпочете една конкретна, която да ти подскаже мнението на подсъзнанието ти. Важното тук е изключването на съзнателния контрол върху обстановката, а какво по-лесно от това, когато разумът ти изпадне в шах с всички свои планове и размишления и дадем шанс на шестото си чувство да се намеси? Не ви ли се е струвало, че понякога посланието на дадена карта е много по-честно, изненадващо точно и разобличаващо по отношение на вашия проблем, отколкото сте предполагали или ви се е искало да признаете?
6. Тествайте предчувствията си
Имате чувството, кой отбор ще спечели на игрището? Първото ви предвиждане е, че ще вали утре, въпреки че прогнозата заявява, че това няма как да стане? Смятате ли, просто някак знаете, че новият партньор на най-добрия ви приятел не е подходящ за него? Ако имате предчувствия за това, което може да се случи в бъдеще, си ги запишете, а по-късно ги проверете колко точни ще се окажат. Водете си дневник. Обърнете внимание колко често сте били прави.
7. Консултирайте се с компаса на тялото си
Интуицията говори чрез тялото ви и колкото повече се култивира соматичното съзнание, толкова по-чувствителни ще станете. Ако получите неприятно физическо усещане, когато се опитвате да вземете дадено решение, не подминавайте, а обърнете внимание на симптоматиката. Чувствате ли се спокойни или пък напрегнати? Имате ли болезнено чувство в червата? Обременени ли сте с главоболие или диария? Те могат да се дължат в резултат на реакции на стрес, активирани от фалшив страх, но може да бъдат крещящият глас на интуицията ви, която ясно се опитва да ви разубеди. Случвало ли ви се е да не може да отидете някъде, защото внезапно ви е станало лошо, а после да благодарите на Бог за този шанс?
8. Бягство от ежедневието
Скрийте се и забавете темпото. Отдайте се на социално отстъпление или си вземете отпуск, когато трябва да решите нещо важно и не знаете какво да предприемете. Може просто да прекарате един ден в нова среда, като не планирате нищо. Когато сте прекалено заети, е трудно да бъдете чувствителни към тихите гласове на интуицията. Тогава разумът се вихри и самият той няма вина. Вие сте го упълномощили на пълен работен ден да бъде активен. Опитайте да изчистите вашия график и си отбележете дали шестото ви чувство не ви заговаря по-смело. Имайте предвид, че както нашите разумни мисли и предубеждения, дело на лявото полукълбо, ни задръстват, така и хората, с които сме свикнали да общуваме най-често, могат да се окажат подхранваща среда за статуквото ни. Добре е да обърнете внимание на това, което ще ви посъветват някои странични или съвсем случайни хора. Те са неканените вестоносци, които могат да ви дадат брилянтна идея.
9. Отделете време за разходки сред природата
Да прекараш време в естествения свят, далеч от технологиите и другите изкушения, ползвани често от познавателния ни ум, може да отвори вратата към интуицията ни. Когато нашите прадеди са живеели на открито, сме разчитали много на нея, за да ни пази от предстояща буря, хищници и други евентуални опасности.
10. Чувствайте, не мислете
Умът мисли и винаги щъка неуморно, дори конфронтирайки се сам със себе си като някой луд човек. Интуицията, от друга страна, се изразява в чувствата. Ако не сте сигурни дали сте склонни да възприемате посланията на страхливия си ум или подсказките на вашата интуиция, вижте дали можете да разграничи кога нещо е дело на разума и кога – на сърцето.
12. Извършвайте повтарящи се движения
Когато сте обезпокоени и търсите решение от интуицията си, започнете да си попявате или станете да танцувате. Изиграйте за около пет минути няколко пъти нужните стъпки, като внимавате да спазвате ритъма. Концентрирайте се и се посветете на заниманието, а не отбивайте номера. Ако обичате да прекарвате време в кухнята, отидете и нарежете няколко моркова търпеливо и последователно. Изживейте усещането, че правите определената дейност качествено и с любов. Свирете на пиано. Нарисувайте цвете внимателно и красиво. Тези физически действия могат да успокоят познавателния ум, да спрат потока от мисли, който ви залива от него, и да даде път на интуицията ви.
13. Приведете поведението си в съответствие с вашите ценности
Умът ви може да ви насочи и подведе да пристъпите отвъд вашите принципи, но интуицията ви никога няма да стори същото. Ако сърцето не ви осъжда, значи сте взели и правилното решение.
14. Упражнявайте се да наблюдавате хората
Вижте каква информация може да се извлече от първото ви впечатление за хората и какво чувствате от енергийното им излъчване преди да говорите с тях или да научите нещо за тях от други приятели. Колкото повече обръщате внимание на тези впечатления, толкова повече ще осъзнавате, че вече знаете неща, които не бихте могли, ако се доверявахте само на разума си.