Наближава Коледа и децата са в еуфория за предстоящото идване на Дядо Коледа и подаръците, които той ще донесе. Родителите от своя страна вече започнаха да си правят сметки как ще удовлетворят многобройните желания на своите наследници, като в същото време не разрушат мита за добрия старец.
Много хора смятат, че не е редно да се казва на децата, че Дядо Коледа не съществува, за да не се разрушат детските им спомени, но редица психолози съветват тъкмо обратното. Според специалистие, макар и добронамерена, родителската лъжа вреди на взаимоотношенията с децата.
Историите за добрия старец рискуват да подкопаят доверието на хлапетата към техните родители в по-късен етап от живота им. Някои експерти, като професора по психология Кристофър Бойл, дори стигат по-далеч. Според него идеята за своеобразната тайна агенция на Северния полюс, която съди децата спрямо това кое е било палаво през годината, е повече от ужасяваща.
Според него ако родителите са способни да лъжат децата си за нещо толкова специално и магическо като коледните тайнства, как те очакват в бъдеще да са възприемани от подрастващите като пазители на мъдростта и истината. Като виден поддръжник на Фройд, професорът дори смята, че родителите до голяма степен с лъжата си не целят доброто на децата си, а имат егоистично желание да преживеят отново своето детство.
Според учена с този стремеж на възрастните да преживеят отново детството си може да се обясни и главозамайващият успех на филмови и телевизионни поредици като Хари Потър, Властелинът на пръстените и Междузвездни войни. Според него много по-удачно е родителите да изгледат един подобен филм, отколкото да лъжат децата си и по този начин да ранят сериозно взаимоотношенията в семейството.
Рано или късно децата научават истината за дядо Коледа. Когато това стане, те постепенно разбират, че са лъгани в продължение на години от авторитетите в техния свят – родителите им. С това идват и мислите за какво още са били лъгани, казва в свое интервю Бойл.