Хроничният задух може да е признак за проблеми със сърцето, показва ново проучване, проведено в университета на Гьотеборг, Швеция. Според него състоянието поставя пациентите пред риск от потенциална сърдечна недостатъчност или ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест).
Недостигът на въздух, който е познат в медицината като диспнея, често се определя като интензивно стягане на гръдния кош, нужда от въздух или усещане за задушаване.
Недостигът на въздух често е признак на сърдечно или белодробно заболяване, защото тези два органа са най-активно замесени в дихателната система, казва водещият на проучването – д-р Насер Ахмади.
Хроничният недостиг на въздух може също да се счита за важен предупредителен сигнал за високо кръвно налягане, твърди още той. Въпреки опасността, недостигът на въздух е често пренебрегван симптом, тъй като хората са склонни да го свързват със застаряването.
Фактът, че хората не търсят медицински съвети за проблемите си с дишането, често се дължи на това, че повечето пациенти асоциират своите симптоми с естествения процес на стареене. Но ако забележите, че имате затруднено дишане без да сте полагали някакво усилие, трябва да потърсите медицинска помощ, казва Ахмади.
Изследването показа, че колкото по-бързо лекарите успеят да открият какво причинява хроничния задух, толкова по-лесно проблемът може да бъде решен и да се опази здравето и дори животът на пациента.
С ранната медицинска намеса хората могат да избегнат редица сериозни здравословни проблеми, а необходимостта от хоспитализация намалява.
За да докажат твърденията, Ахмади и екипът му наблюдавали доброволци, имащи хроничен задух, в продължение на шест седмици. След това всички били подложени на детайлен медицински преглед.
Оказало се, че 80% от тях имат зародишни заболявания като потенциална сърдечна недостатъчност или скрито обструктивно белодробно заболяване.