Ново изследване показа, че гените, които са причините за болестта на Алцхаймер, астмата и високия холестерол, се срещат все по-рядко в новите човешки поколения. Сензационните твърдения са на учените от световно признатите университети Кеймбридж и Колумбия.
Експертите се установили, че генетичните вариации, свързани с тежките заболявания, са по-редки при хората, които са живеели по-дълго. Според теорията онези, които живеят повече години, са по-склонни да предадат своите незасегнати гени и следователно тяхната генетична нагласа за по-крепко здраве става все по-честа в човешкия ген.
Проучването е публикувано в списанието Пи О Ел Ес Биолоджи и предполага, че естественият подбор бавно премахва отрицателните черти, за да се адаптира човечеството към променящия се начин на живот. Според учените генетичните вариации с късни последици като тези, свързани с Алцхаймер, до 1000 години ще са само неприятен спомен от миналото, а с тях и самата болест.
Това е бегъл знак, но той дава ясни генетични доказателства, че естественият подбор се случва с хората сега, в този момент, и с него човечеството бавно, но сигурно се променя, казва пред медии един от авторите на изследването – професор Джоузеф Пинкел.
На теория болести като Алцхаймер могат да бъдат унищожени от човешкия вид в рамките на няколко стотици години. Екипът, направил проучването, е базирал твърденията си върху изследванията на генетичния състав на 150 хиляди британци и 60 хиляди американци, като чрез това учените са успели да анализират малка фаза от човешката еволюция.
Данните са показали още, че децата, които са влезли в пубертета по-късно, и хората, родили си дете по-късно, живеят по-дълго. Едногодишното забавяне на пубертета е намалило смъртността с 3-4%, докато започването на отглеждане на дете след 28-мата година намалява смъртността с 6%.
В момента учените се опитват да разберат има ли други болести, които ще бъдат пратени в миналото благодарение на естествения подбор.