Всеки човек има периоди, в които му липсва самочувствие и не е уверен в себе си. Когато ниската самооценка обаче се превърне в дългосрочен проблем, това може да има вредно въздействие върху психичното здраве и качеството на живота.
Самооценката е мнението, което имаме за себе си и работата, която вършим. Когато имаме здравословно самочувствие и увереност, ние сме склонни да се чувстваме позитивни за себе си и за живота като цяло. Това ни прави способни да се справим по-добре с повечето неща, с които се заемаме.
Когато имаме ниска самооценка, сме склонни да виждаме себе си и живота си в по-негативна и критична светлина. Също така се чувстваме по-малко способни да поемем предизвикателствата, пред които животът ни изправя.
Често ниската самооценка започва още в детството. Учители, приятели, братя и сестри, родители и дори медиите ни изпращат послания за себе си, положителни и отрицателни. По някаква причина съобщението, че не сте достатъчно добри, е това, което остава с вас.
Може би ви е трудно да се съобразявате с очакванията на други хора за вас или с вашите собствени очаквания. Стресът и тежките събития от живота, като сериозно заболяване или скръб, могат да имат отрицателен ефект върху самооценката.
Личността също може да играе роля. Някои хора са по-склонни към негативно мислене, докато други задават невероятно високи стандарти за себе си.
За да се справите с ниската самооценка, трябва да идентифицирате негативните вярвания, които имате за себе си, а след това да ги предизвикате.
Може да мислите, че сте твърде глупави например и да кандидатствате за нова работа или че никой не се интересува от вас, а след това се съберете с роднини и приятели.
Отбелязвайте негативните си мисли в дневник и след това предизвикайте и оборете всяка една от тях. Записвайте положителните резултати от тези предизвикателства. Напишете си там и хубавите и добри неща, които хората казват за вас. Стремете се да пишете в дневника си поне пет пъти седмично.
Осъзнайте какво сте добри. Всички сме добри в нещо, независимо дали става дума за готвене, пеене, редене на пъзели или създаване на приятелства. Също така сме склонни да се радваме да вършим нещата, в които сме добри, което може да ви помогне да увеличите самооценката за себе си.
Ако откриете, че някои хора ви влияят лошо и свалят оценката ви за самите вас, намалете контактите с тях до минимум. Ако това не е възможно, опитайте се да обсъдите този проблем с тях.
Търсете връзки с хора, които са положителни и ви ценят.
Започнете да казвате не. Хората с ниска самооценка за себе си често чувстват, че трябва да кажат да на други хора, дори когато наистина не искат това. Рискът е, че ще бъдете претоварени, възмутени, ядосани и депресирани. Не се притеснявайте, в 90% от случаите отказът не разваля взаимоотношенията.