Кокосовото масло се добива от ядката на кокосовата палма и е богато на наситени мазнини и средноверижни мастни киселини. При стайна температура то е твърдо, но при нагряване може да омекне или да се стопи.
От намаляването на нивата на холестерола до подобряване на мозъчната функция при пациенти с болестта на Алцхаймер, кокосовото масло е свързано с множество ползи за здравето. Всъщност, то често се използва при готвене или се прилага директно върху кожата и косата. Ето как действа кокосовото масло на кожата:
Убива микроорганизмите
Средата на мастни киселини в кокосовото масло има антимикробни свойства, които могат да помогнат за предпазването от вредни микроорганизми. Това е особено важно за здравето на кожата, тъй като много видове кожни инфекции, включително акне, целулит, фоликулит и стъпало на атлетите, са причинени от бактерии или гъбички. Прилагането на кокосово масло директно върху кожата може да попречи на растежа на тези микроорганизми. Това се дължи на съдържанието на лауринова киселина, която съставлява почти 50% от мастните киселини в кокосовото масло и може да се бори с вредните микроорганизми.
Може да намали възпалението
Хроничното възпаление е основен компонент на много различни видове кожни заболявания, включително псориазис, контактен дерматит и екзема. Интересното е, че кокосовото масло освен, че има противовъзпалителни свойства, но и облекчава болката. Нещо повече, то неутрализира реактивните атоми на възпалението и подобрява антиоксидантния статус.
Помага за лечение на акне
Докато някои смятат, че кокосовото масло запушва порите, значителни проучвания показват, че противовъзпалителните и антибактериалните му свойства могат да помогнат за лечение на акне. За да получите най-добри резултати, кокосовото масло трябва да се прилага директно върху кожата в области, където се открива акне.
Овлажнява сухата кожа
Кокосовото масло може да бъде ефективен овлажнител и помощ при лечението на суха кожа и екзема. Прилагането му върху кожата я поддържа хидратирана, което допринася за запазването на нейната функция като бариера за предпазване от бактерии.
Заздравява рани
Няколко проучвания са показали, че кокосовото масло ускорява заздравяването, подобрява антиоксидантния статус и повишава нивата на колаген, важен протеин, който спомага за заздравяването на раните. Неговите антимикробни свойства могат също да предотвратят инфекцията, един от основните рискови фактори, които могат да усложнят лечебния процес.
Кой не трябва да използва кокосово масло?
Кокосовото масло може потенциално да запуши порите. Използването на малко количество и бавно изпитване на вашата толерантност към него се препоръчва за тези с мазна или чувствителна кожа.
И все пак яденето и готвенето с кокосово масло обикновено не е проблем за повечето хора. Това означава, че ако имате мазна или силно чувствителна кожа, помислете за добавяне на кокосово масло към вашата диета, вместо да се възползвате от козметичните му предимства.
И помнете - докато рафинираното кокосово масло може да бъде по-подходящо за готвене при високи температури, то необработеното кокосово масло е по-добър избор по отношение на здравето на кожата.