На почти всеки се е случвало да не се наспи и знае колко зле се чувства от това. В съвременния напрегнат и забързан живот времето все не стига. Това се отразява в моделите за спане. Съвременните хора спят по-малко, а и качеството на съня се е влошило.
Добрият сън не е за подценяване. Всъщност значението му за здравето е толкова голямо, колкото е и на здравословното хранене и упражненията. Ето десет много важни ползи от добрия сън:
Помага за загубата на тегло
Ако искате да отслабнете, добрият сън е задължително условие. Безсънието се свързва с покачването на килограмите, а кратката продължителност на съня може да причини затлъстяване.
Намалява приема на калории
Лошият сън води до повишени нива на хормона, който причинява повишен апетит, и до намалени нива на хормона, който потиска желанието за ядене. Хората, които се радват на пълноценен сън, нямат такива проблеми и ядат по-малко.
Подобрява концентрацията и производителността
Добрият сън подобрява паметта, повишава концентрацията и ефективността, подобрява уменията за решаване на проблеми.
Увеличава атлетичното представяне
Добрият сън подобрява много аспекти на физическото представяне. Проучвания са показали, че подобрява издръжливостта, скоростта, точността, и времето за реакция.
Влияе върху рискови фактори за здравето
Качеството и продължителността на съня влияят върху факторите, за които се смята, че причиняват хронични заболявания, в това число и сърдечни проблеми. Хората, които спят по-малко от 7 часа, имат повишен риск от сърдечни заболявания и инсулт.
Подобрява имунитета
Дори и малката загуба на сън влошава имунната функция. Спането по поне 8 часа подсилва имунитета и да помогне при лечение на настинка.
Влияе върху метаболизма на глюкозата
Проучвания са показали, че сънят оказва въздействие върху метаболизма на глюкозата и диабет тип 2. Липсата на сън води до симптоми на преддиабет. Така че в никакъв случай не подценявайте ползите от съня.
Влияе върху психичното здраве
Лошото качество на съня е силно свързано с проблемите на психичното здраве като депресия. То дори се свързва с повишен риск от самоубийство.
Влияе върху емоциите и социализацията
Лишаването от сън намалява социалните умения и способностите за разпознаване на емоционалните реакции и нарушава възможностите за общуване.
Влияе върху възпалителните процеси
Сънят засяга възпалителните реакции в организма. Има връзка още между лошия сън и стомашна язва. Недоспиването може да увеличи и риска от повторно заболяване.